Ким Џонг Ун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ким Џонг Ун
김정은
金正恩
Ким Јонг-Ун
Врховен водач на Северна Кореја
На должноста
Стапил
17 декември 2011
Премиер Чое Јонг Рим
Претходник Ким Џонг Ил
Прв секретар на Работничката партија на Кореја
На должноста
Стапил
11 април 2012
Заменик Ким Јонг Нам
Чое Јонг Рим
Чое Рјонг Хе
Ри Јонг Хо
Претходник Ким Џонг Ил (ген. секретар)
Претседател на Националниот одбранбен комитет
На должноста
Стапил
13 април 2012
Заменик Ким Јонг Чун
Ри Јонг Му
Џанг Сонг Тек
О Кук Рјол
Претходник Ким Џонг Ил (претседател)
Врховен командир на Корејската народна армија
На должноста
Стапил
30 декември 2011[1]
Претходник Ким Џонг Ил
Претседател на Централен воена комитет
На должноста
Стапил
11 април 2012
в.д.: 17 декември 2011 – 11 април 2012
Заменик Чо Рјонг Хе
Ри Јонг Хо
Претходник Ким Џонг Ил
Потпретседател на Централен воен комитет
На должноста
28 September 2010 – 11 April 2012
Служи со Ри Јонг Хо
Водач Ким Џонг Ил
Претходник Position established
Наследник Чо Рјонг Хе
Ри Јонг Хо
Лични податоци
Роден(а) 8 јануари 1983 или 1984[2]
Пјонгјанг, С. Кореја
Партија Работничка Партија на Кореја
Установа Универзитет Ким Ил Сунг
Воен универзитет Ким Ил Сунг
Потпис
Воена служба
Припадност  Северна Кореја
Траење 2010–денес
Чин генерал
Заповеда со Врховен командант

Ким Џонг Ун или Кин Џонгун[3](8 јануари 1983 или 1984)[4] — сегашниот врховен водач на Северна Кореја. Ким Џонг Ун е назначен и за Прв секретар на Работничката Партија на Кореја, претседател на Централниот воен комитет, претседател на Националниот одбранбен комитет, врховен командир на Корејската народна армија и член на президиумот на централното политбиро на Работничката Партија на Кореја. Тој бил официјално назначен за врховен водач по државниот погреб на неговиот татко, Ким Џонг Ил, на 28 декември 2011 година.[5] Џонг Ун е трет и најмлад син на Ким Џонг Ил и Ко Јонг Хи.[6] Моментално, според состојбата од 2012, тој е намлад водач во светот.

Животопис[уреди | уреди извор]

Датумот на раѓање на Ким Џонг Ун не е сосема познат, но се верува дека тој е роден во 1983 или 1984 година.[4] Севернокорејските власти формално му дале датум на раѓање и тоа на 8 јануари 1983 година, но во 2009 година 1983 била заменета со 1982 година како негова година на раѓање. Ова најверојатно е дел од подготовките на властите да го промовираат Ким Џонг Ун во следен водач на Северна Кореја бидејќи ако е роден во 1982 година во 2012 година би имал 30 години што е важен момент за преземање на власта.[7]

Се претпоставува дека Ким Џонг Ун своето образование го стекнал во Берн, Швајцарија во училиште на англиски јазик сè до 1998 година под псевдоним, иако ова не е сосема потврдено.[8] Тој зборува корејски, англиски но и малку германски јазик[9] и француски јазик. Ким Џонг Ун обожува скијање и е обожавател на Мајкл Џордан и Жан-Клод ван Дам.[8][10]

Денес постои само една фотографија од Ким Џонг Ун, најверојатно сликана во 1990-те година, кога имал 11 години.[11] Нема други достапни слики за Ким Џонг Ун.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „N.Korea declares Kim Jong-Un commander of military“. Agence France-Presse. 30 December 2011. Архивирано од изворникот 2012-01-08. Посетено на 30 December 2011.
 2. Harlan, Chico (7 January 2012). „For Kim Jong Eun, a choreographed rise“. Washington Post. Архивирано од изворникот 2013-01-05. Посетено на 7 January 2012.
 3. (корејски)"청년대장 김정은"... 북 후계자 시사 벽보 찍혔다“. Kyunghyang Shinmun. 25 September 2009. Посетено на 2 December 2010.
 4. 4,0 4,1 „Profile: Kim Jong-un“. BBC News. 22 September 2010. Посетено на 28 September 2010.
 5. North Korea tells rival SKorea and other nations not to expect any change, despite new leader. The Associated Press (via Yahoo! News). 29 December 2011. Ca.news.yahoo.com. Посетено на 1 January 2012.
 6. Moore, Malcom. Kim Jong-un: a profile of North Korea's next leader. The Daily Telegraph. 2 June 2009
 7. N.Korea Heir Apparent 'Given More Auspicious Birthday'. The Chosun Ilbo. 11 December 2009.
 8. 8,0 8,1 Powell, Bill. North Korea's Next Kim: Dad's Favorite, Kim Jong Un Архивирано на 13 октомври 2010 г., TIME, 1 June 2009
 9. Die Macht des kranken Mannes, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Посетено на 17 March 2009
 10. North Korean leader Kim Jong-il 'names youngest son as successor', The Guardian, 2 June 2009
 11. http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11389824
 12. Profile: Kim Jong-un, BBC News Online, 2 June 2009

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]