Категат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Категат и Скагерак

Категат (дан. Kattegat, швед. Kattegatt) е морска површина и мореуз помеѓу полуостровот Јитланд и островското подрачје на Данска на запад и југ и покраините Вестерјетланд, Сканија, Халанд и Бохуслен во Шведска на исток. Во него се слива Балтичкото Море преку протокот Ересунд и данските протоци. Категат е продолжение на Скагерак и може да се смета за залив на Балтичкото или на Северното Море, иако во Скандинавија не се смета за ниедно од наведените.

Географија[уреди | уреди извор]

Според спогодбата од 1932 потпишана од Данска, Норвешка и Шведска, северната граница помеѓу Категат и Скагерак се наоѓа на најсеверниот дел на ‘ртот Скаген (на Јитланд), а јужната граница кон Ересунд е на врвот на полуостровот Кулен во Сканија.[1]

Во Категат се влева реката Јета (кај Гетеборг), заедно со Лаган, Нисан, Етран и Вискан од покраината Халанд во Шведска и реката Гудено од Јитланд во Данска.

Поважни острови во Категат се Самсе, Лесе и Анхолт.

Околу Категат постојат неколку забележителни крајбрежни подрачја како природниот резерват Кулаберг во Сканија (со ретки видови и значајно карпесто крајбрежје), гратчето Меле (со живописно пристаниште и поглед) и ‘ртот Скаген на северниот крај на Данска.

Граници[уреди | уреди извор]

Според Меѓународната хидрографска организација, Категат (збирно определено како „Категат, Ересунд и Големиот и Малиот Појас“) ги има следниве граници:[2]

На север. Линија од Скаген и островчето Патерностер (57°54′ СГШ 11°27′ ИГД /  ), а оттаму на северозапад преку песочните насипи до островот Шерн.

На југ. Границите на Балтичкото Море во појасите (Голем и Мал Појас) и протокот Ересунд:

* Во Малиот Појас. Линија од Фалшефт (54°47′ СГШ 9°57′ ИГД /  ) до Вејснес Неке (54°49′ СГШ 10°26′ ИГД /  ).

* Во Големиот Појас. Линија од Гулстав (јужниот крај на островот Лагеланд) до Капел Кирке (54°46′ СГШ 11°01′ ИГД /  ) на островот Лоланд.

* Во Ересунд. Линија од светилникот на Стевнс (55°17′ СГШ 12°27′ ИГД /  ) до ‘ртот Фалстербу (55°23′ СГШ 12°49′ ИГД /  ).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Спогодба бр. 3210 - Договори во Лигата на народите, Низа 199, 1933 (англиски)
  2. „Граници на океаните и морињата, III изд.“. Меѓународна хидрографска организација. 1953. http://www.iho-ohi.net/iho_pubs/standard/S-23/S23_1953.pdf. посет. 6 февруари 2010 г.  (англиски)