Карлес Пуџдемон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карлес Пуџдемон
Carles Puigdemont
Retrat oficial del President Carles Puigdemont cropped.jpg
130-ти Претседател на Генералитатот на Каталонија
На должноста
11 јануари 2016 – 27 октомври 2017
Претходник Артур Мас
Наследник Ким Тора
Градоначалник на Жирона
На должноста
1 јули 2011 – 11 јануари 2016
Претходник Ана Паганс
Наследник Алберт Балеста
Лични податоци
Роден(а) 29 декември 1962 (1962-12-29) (58 г.)
Амер, Каталонија, Шпанија
Партија Европска демократска партија на Каталонија
Сопружник Марсела Топор (2000)
Деца 2
Професија новинар

Карлес Пуџдемон и Касамаџо (каталонски: Carles Puigdemont i Casamajó, р. 29 декември 1962 во Амер, Жирона, Каталонија) — каталонски политичар и новинар. Тој служел како 130-ти Претседател на Генералитатот на Каталонија од јануари 2016 до октомври 2017 година кога бил отстранет од функцијата од страна на шпанската влада поради потпишување на едностраната Декларација за независност на Каталонија.[1] Карлес пред да стане претседател на генералитатот бил градоначалник на неговото родно место Жирона и член на каталонскиот парламент како претставник за покраината Жирона.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пуџдемон ја потпиша декларацијата за независност на Каталонија“. Алсат-М. 11 октомври 2017. Посетено на 27 јуни 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]