Прејди на содржината

Ибн ал-Катаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ибн ал-Катаб
ПрекариKhattab
Роден14 април 1969
Саудиска Арабија
Починал20 март 2002
Чеченија
Држава Муџахедин од Авганистан
Чеченска република Ичкерија
Заповедал соАрапски муџахедин
Исламска меѓународна бригада
Битки/војниСоветско-авганистанска војна
Таџикистанска граѓанска војна
Војна во Босна и Херцеговина
Прва чеченска војна
Дагестанска војна
Втора чеченска војна

Самир Абдула Салех Ал Сувејлем (арапски: سامر صالح عبد الله السويلم‎ 14 април 1969 - 20 март 2002 познат како Емир Катаб, кое значи командант, бил муслимански герилски борец и еден од главните финансиери на чеченските муџахедини во Првата чеченска војна и Втората чеченска војна.

Ибн ал-Катаб починал во 2002 година по предавање на писмо кое било изложено на отров од страна на агенти на ФСБ.

На возраст од 16, Катаб учествувал во борбата против Советскиот Сојуз за време на Советската војна во Авганистан каде бил ранет на десната рака и загубил неколку прсти во една експлозија. Во периодот од 1989 до 1994 година бил во Авганистан, каде се наоѓал под контрола на Осама бин Ладен. Во 1994 година, Шамил Басаев пристигнал во Авганистан за преговањање околу идната обука на чеченските борци. Така, под нивна контрола биле обучени неколу стотици членови на Ал-Каеда</ref>[1]. Во 1993 учествувал во Таџикистанската граѓанска војна. Во едно негово интервју, тој изјавил дека учествувал и во војната во Босна и Херцеговина.

Ибн ал-Катаб учествувал во:

  1. QE.I.99.03. ISLAMIC INTERNATIONAL BRIGADE (IIB) "Security Council Committee established pursuant to resolution 1267 (1999) concerning Al-Qaida and the Taliban and Associated Individuals and Entities"]