Исламска меѓународна бригада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исламска меѓународна бригада
Учесник во Дагестанска инвазија
Flag of the Majlis of Muslims of Ichkeria and Dagestan.png
Период на делување1998-1999
ВодачиИбн ал-Катаб
Шамил Басаев
СедиштеЧеченија
Бројностод 1,000 до 3,000[1][2]
ПротивнициРусија Русија

Исламската меѓународна бригада е меѓународна единица на исламските муџахедини која била основана во 1998 година. Единицата броела од 1000 до 3000 милитанти. поголемиот број од нив биле по потекло од Дагестан, Чеченија, Арабија и Турција[2][3][4].

Главни водачи на бригадата биле Ибн ал-Катаб и Шамил Басаев. Зеле учество во Дагестанската инвазија, и во голем број на терористички напади.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Islamic International Peacekeeping Brigade
  2. 2,0 2,1 CHECHNYA, WAHHABISM AND THE INVASION OF DAGESTAN Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „meria.idc.ac.il“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. -{The Wolves of Islam: Russia and the Faces of Chechen Terror}- аутор -{Paul Murphy}-
  4. -{The Dagestan Provocation}-