Зизи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зизи
Трговско име
Азури Ресторани Лтд
Основано1999 Уреди на Википодатоците
Испостави
132
(од март 2022)[1]
Мреж. местоhttps://www.zizzi.co.uk

Зизи е синџир на ресторани инспирирани од Италија во Обединетото Кралство и Ирска. Во февруари 2015 година, Бриџпоинт Капитал го завршил купувањето на Аск Италиан и Зизи во вредност од 250 милиони фунти,[2] и последователно го купил од ТаурБрук Капитал Партнерс во 2020 година.[3]

Локации[уреди | уреди извор]

Зизи го отворил својот прв ресторан во Чисвик во 1999 година.[4]

Од март 2022 година, портфолиото Зизи вклучува околу дваесет и пет ресторани во Лондон. Други локации во големите градови вклучуваат: Бирмингем, Бристол, Лидс, Ливерпул, Манчестер, Нотингем и Шефилд.

Нивниот имот на ресторани исто така ги вклучува: Абердин, Кардиф, Даблин, Единбург и Глазгов.

На 17 јули 2020 година, за време на пандемијата COVID-19, Азури Груп, сопственик на италијанските синџири Зизи и ASK, најавил затворање на 75 ресторани со губење до 1.200 работни места.[5]

Забележителни инциденти[уреди | уреди извор]

Инцидент со самоповредување на Странд[уреди | уреди извор]

На 22 април 2007 година, 35-годишен Полјак влегол во ресторанот Зизи на Странд и влегол во кујната, каде зел нож кој потоа го користел за да си го пресече пенисот пред гостите.[6] Иако првично се верувало дека обидите за повторно прикачување на додатокот биле неуспешни, „Гардијан“ подоцна истата недела објавил дека хирурзите всушност можеле да го сторат тоа „во првата операција од ваков вид во земјата“, процедура која била спроведена во болницата Сент Томас откако полицијата го зела пенисот од подот во ресторанот.[7]

Труење со нервен агенс во Солсбери[уреди | уреди извор]

Зизи во Солсбери бил поврзан со труењето на Сергеј и Јулија Скрипал, бидејќи парот вечерал таму. Се советувале оние оние кои јаделе во ресторанот и блискиот паб Мил во неделата на 4 и понеделник на 5 март 2018 година да преземат мерки како миење или бришење на своите лични предмети, иако било пријавено дека ризикот на другите ресторани е „низок“.[8]

Филантропија[уреди | уреди извор]

Во летото 2011 година, Зизи почнал да ја користи услугата Пенис во сите нивни ресторани за да им даде на своите клиенти можност да ја надополнат сметката и да донираат во добротворни цели.

До март 2012 година, биле собрани над 50.000 фунти за добротворни цели, при што мнозинството одело на долгогодишниот добротворен партнер, Довербата на принцот. Пенис со Зизи бил крунисан за „Проект на годината“ од Real IT Awards во 2012 година, земајќи ја и наградата за корпоративна, социјална и еколошка одговорност.[9] Во 2020 година, Зизи ја освоил Наградата Индекс на Лозана - Нов производ на годината.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Find your Local Zizzi Restaurant | Италијански ресторани“. Зизи.
  2. „Bridgepoint Completes £250 Million Acquisition of ASK ITALIAN and ZIZZI“. Bridgepoint. Архивирано од изворникот на 2019-06-26. Посетено на 2023-03-23.
  3. „Azzurri Group acquired in pre-pack by Towerbrook Capital Partners“. RPBI OPenings. Посетено на 3 January 2023.
  4. „Greater London Archives“. Zizzi.
  5. „Restaurant chain Zizzi and Ask Italian closing 75 branches“. BBC News. 17 July 2020. Посетено на 18 July 2020.
  6. „Man cuts off penis in restaurant“. BBC News. 24 April 2007. Посетено на 3 March 2021.
  7. Glendinning, Lee (25 April 2007). „Man who cut off penis has it reattached“. The Guardian. Посетено на 3 March 2021.
  8. „Russian spy: Salisbury diners told to wash possessions“. BBC News. 11 March 2018.
  9. „Untitled Prezi“. Prezi. Посетено на 27 September 2015.
  10. „2020 L.I.P. Novel Product of the Year - Zizzi“.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]