Збошка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Збошка Река
Збошка Река.jpg
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Struga Municipality.svg Струга
Села’Ржаново, Збажди
Физички особености
Извор 
 • местоКараорман
Устие 
 • место
Црн Дрим
Особености на сливот
ТечениеЦрн ДримЈадранско Море

Збошка Рекарека во Струшко, југозападна Македонија.

Извира во северниот дел на планината Караорман. Минува низ раселеното село ’Ржаново. Во изворишниот дел го носи името Јаз, во средниот тек се нарекува Ума или Умска Река, а во долниот тек Голема Река[1]. Се влева во тесен залив на езерото Глобочица, 2 км североисточно од истоименото село.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 31. ISBN 978-9989-2117-6-8.