Живоин Рафаиловиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Живоин Рафаиловиќ
Податотека:Zivoin Rafailovic.jpg
Роден 1871
Мионица, Србија
Починал 1953
Белград, Југославија

Живоин Рафаиловиќ (срп. Живојин Рафаиловић) бил српски офицер и еден од основачите на Српскиот комитет на четничката акција [1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во Мионица. Станал офицер при српската војска и го добил чинот капетан. Заедно со Милорад Гоќевац, Јован Атанацковиќ и Лука Ќеловиќ учествувал во основањето на Српскиот комитет на четничката акција кој се зафатил со препраќање на српски чети во Косово и Македонија.

Тој станал прв претседател на Извршниот комитет на СКЧА. Поради својот ангажман во четничкото движење зел неограничено отсуство од српската војска.

По уништувањето на првата препратена српска чета и сослушувањето од страна на Министерството за надворешни работи на Србија, по негово лично брање бил демобилизиран од војската, по што се посветил на комитетските работи.

Подоцна станал народен пратеник.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Пешић, Миодраг Д. Стари четници. Крагуевац: Нови Погледи, 2000