Мионица

Координати: 44°15′N 20°05′E / 44.250° СГШ; 20.083° ИГД / 44.250; 20.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мионица
Мионица (српски)
Град и општина
Црквата Вознесение Христово
Црквата Вознесение Христово
Грб на Мионица
Местоположба на општина Мионица во Србија
Местоположба на општина Мионица во Србија
Држава Србија
РегионШумадија и Западна Србија
ОкругКолубарски
Населени места36
Управа
 • ГрадоначалникБобан Јанковиќ (SNS)[1]
Површина[2]
 • Град1,38 км2 (53 ми2)
 • Општина329 км2 (127 ми2)
Надм. вис.&10000000000000189000000189 м
Население (попис 2011)[3]
 • Град1.571
 • Град густина11/км2 (29/ми2)
 • Општина14.263
 • Општина густина43/км2 (110/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број14242
Повикувачки број+381(0)14
Регистарски табличкиVA
Мреж. местоmionica.rs

Мионица е град и општина сместен во Колубарски Округ во западна Србија. Од 2011 населението на градот е 1.571, додека населението на општината е 14.263 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Населението Мионика се наоѓа на 92 километри од Белград, главниот град на Србија. На југ се граничи со планините Маљен и Сувобор и има пристап до реката Колубара, регионот Сава и Панонска Низина на север. Додека Србите сочинуваат големо мнозинство од населението, Ромите сочинуваат значително малцинство, додека има помали популации на етнички Црногорци, Хрвати, Унгарци, Македонци, Словенци, Германци и Албанци.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194823.366—    
195323.905+2.3%
196122.359−6.5%
197120.560−8.0%
198119.297−6.1%
199117.368−10.0%
200216.513−4.9%
201114.335−13.2%

Според резултатите од пописот од 2011 година, општина Мионица има 14.335 жители.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Етничкиот состав на општината:[5]

Народ Население Удел (%)
Срби 13.758 95,97
Роми 351 2,45
Црногорци 14 0,10
Муслимани 11 0,08
Македонци 7 0,05
Југословени 6 0,04
Хрвати 6 0,04
останати 182 1,27
Вкупно 14.335

Економија[уреди | уреди извор]

Економијата на Мионика е претежно земјоделска. Нејзина основна дејност се овошните насади и сточарството. Општината е и туристичка дестинација, особено реката Рибница, добро позната по разгледување и спортови на отворено, како што се риболов и лов. Бањата Врујци привлекува туристи и е позната по водата.[6]

Следната табела дава преглед на вкупниот број на вработени лица по нивната основна дејност (од 2017 година):[7]

Активност Вкупно
Земјоделство, шумарство и риболов 61
Рударство 10
Преработувачка индустрија 705
Електростопанство, гас и вода 14
Водостопанство и управување со воден отпад 87
Градба 114
Трговија на големо и мало, поправка 216
Сообраќај, складирање и комуникација 126
Хотели и ресторани 117
Медиуми и телекомуникации 25
Финансии и осигурување 22
Имотен фонд и повелба -
Стручни, научни, иновативни и технички активности 86
Административни и други услуги 22
Администрација и социјално осигурување 208
Образование 187
Здравство и социјална работа 129
Уметност, одмор и рекреација 29
Други услуги 38
Вкупно 2.198

Образование[уреди | уреди извор]

Во Мионица има едно основно училиште и економско средно училиште, здравствена клиника во заедницата[8] и културен центар со кино прикачено на него.

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Земја Градот Регионот Датум
 Полска Томашув Мазовјецки Лоѓско Војводство
 Словенија Лашко Долна Штаерска
Израел Кацрин Голанска Висорамнина

Забележителни луѓе[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Blic Online - Boban Janković (SNS) na čelu opštine Mionica“. Blic Online.
  2. „Општини во Србија, 2006 г.“. Републички завод за статистика на Србија. Посетено на 28 ноември 2010.
  3. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.
  4. „Opština Mionica“. arroko.rs/. arroko.rs. Посетено на 20 November 2014.
  5. „Population by ethnicity and sex, by municipalities and cities“ (PDF). stat.gov.rs. Statistical Office of Serbia. Посетено на 18 August 2017.
  6. „Valjevo, Divčibare, Mionica, Lajkovac, Ub“. serbia.travel. National Tourism Organisation of Serbia. Архивирано од изворникот на 20 November 2014. Посетено на 20 November 2014.
  7. „ОПШТИНЕ И РЕГИОНИ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ, 2018“ (PDF). stat.gov.rs (српски). Statistical Office of the Republic of Serbia. Посетено на 16 March 2019.
  8. „DOM ZDRAVLJA MIONICA“. zdravstvo.rs/. Ministry of Health - Serbia. Посетено на 20 November 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]