Еурином

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Еурин ( грчки: Εὐρύνομος) во грчката митологија било име на повеќе личности.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името Еурином има значење „голем скитник“ или „распространето правило“.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

 • Еурином (чие име можеби било и Еуном, Еном, Архија или Хајрија ) бил Архителов син. На една гозба му наредиле да ги полие рацете на Херакле за да ги измие, но момчето невешто истурило вода на нозете на јунакот. Херкул се налутил на него и го удрил по увото повеќе отколку што мислел и го убил. Иако тоа татко на момчето го сфатил како несреќен случај и му опростил на Херакле, јунакот сепак решил да се казни себеси со прогонство и со сопругата Дејанира и синот Хил отишол во Трахин .[1]
 • Бил дух или демон на подземниот свет, кој предизвикувал распаѓање на труповите, односно оној кој го отстранувал месо од коските на мртвите. Веројатно бил поврзан со суштествата кои вообичаено се хранат со трупови, како што се мувите, црвите и мршојадците. Иако неговите родители никаде не биле наведени, се претпоставува дека тоа биле Ереб и Никс. Бил замислуван како суштество со црносина кожа со наметка од крзно на мршојадец. Паусанија известувал дека Полигнот го прикажал на леска во Делфи со црно-син тен, како седи на кожата на мршојадецот и ги покажува своите забите .[2]
 • Според Диодор, тој бил таткото на Орсином .[3]
 • Тој бил еден од учесниците во Тројанската војна, Тројанец, кога го убил Ајанта .[4]
 • Во „ Овидиевите Метаморфози “, еден од кентаурите, кој се борел на свадбата на Пиритој и кога го убил Дриант .[3]
 • Како еден од пенелопинитепросциАполодорус и Хомер. Тој бил син на богатиот и мудар старешина на Итака, Египтиј. Еуриновиот брат отпловлил заедно со Одисеј, сопругот на Пенелопа, во војната во Троја, но на враќањето бил убиен при враќањет од киклопот Полифем .[3]

Биологија[уреди | уреди извор]

Латинското име на личноста (Eurynomus) е назив за на родот на инсекти риличари .[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Роберт Гревс. 1995. Грчки митови. 6. издање. Нолит. Београд.
 2. [1]
 3. 3,0 3,1 3,2 ;
 4. -{Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology}- -{Greek Mythology Link: TROJANS}-
 5. „-{Taxonomic Name Details: Eurynomus}-“. Архивирано од изворникот на 28. 02. 2013. Посетено на 20. 10. 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)