Емиричка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емиричка Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kratovo Municipality.svg Кратово
СелоЕмирица
Слив
Главен изворЕмирица
УстиеКратовска Река
Сливна повр.32,6 км²

Емиричка Река — река во Североисточна Македонија и лева притока на Кратовска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Емиричка Река се наоѓа на планината Осогово. Реката извира кај селото Емирица, а потоа поминува источно од селото Куново и од градот Кратово, и се влива од левата страна во Кратовска Река.[1] Зафаќа сливна површина од 32,6 км².

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 29. ISBN 978-9989-2117-6-8.