Елијана Рамос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елијана Рамос
Роден(а)23 декември 1988(1988-12-23)
Уругвај
Починал(а)13 февруари 2007(2007-02-13) (возр. 18)
Монтевидео, Уругвај
Причина за смртСрцев удар предизвикан од анорексија нервоза
ЗанимањеМодел
Роднини

Елијана „Ел“ Рамос (23 декември 1988 година – 13 февруари 2007 година) - уругвајска манекенка.

Моделирање[уреди | уреди извор]

Рамос била модел во Латинска Америка и била потпишан со Dotto Models, престижна агенција за модели со седиште во Аргентина. Надвор од Јужна Америка, Елијана исто така работела во Мексико и останала во Јапонија три месеци во почетокот на 2006 година со нејзината сестра Луисел.

Смрт[уреди | уреди извор]

На 13 февруари 2007 година, Елијана Рамос била пронајдена мртва во домот на нејзините баби и дедовци во Монтевидео, Уругвај, на 18-годишна возраст. Прелиминарните прегледи ја посочиле причината за смртта како срцев удар,[1] верува дека е поврзана со неисхранетост;[2] конечните резултати од тестот биле објавени подоцна.

Колешките модели потврдиле дека таа страдала многу месеци откако нејзината сестра Луисел Рамос (22) починала од срцева слабост, но ги отфрлиле шпекулациите дека нарушувањето во исхраната можело да одигра улога. Нејзината сестра починала кратко откако излегла од писта во август 2006 година за време на модна ревија во хотел во Монтевидео. Аутопсијата ја навело причината за смртта како срцев удар.

Смртните случаи привлекле големо медиумско внимание во Латинска Америка, каде третманот на модната индустрија кон младите жени била предмет на дебата откако анорексијата била обвинета за смртта на манекенката Ана Каролина Рестон и три други Бразилки во декември.

Таткото на сестрите, Луис Рамос, е поранешен фудбалер на Уругвај, и наводно летувал со својата сопруга на друго место во земјата во времето на смртта на Елијана.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Family tragedy as two sisters, both models, die“. Sydney Morning Herald. February 15, 2007. Посетено на 2007-02-15.
  2. „Second model sister dies of malnutrition“. Sydney Morning Herald. February 14, 2007. Посетено на 2007-02-14.
  3. „Stop this absurdity! Luisel's sister Eliana Ramos dies of malnutrition too!“. MBI. February 14, 2007. Посетено на 2007-02-14.
  4. „Uruguay Shocked by Deaths of Model Sisters Months Apart“. Fox News. February 15, 2007. Посетено на 2007-02-15.