Прејди на содржината

Една летна ноќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Една летна ноќ
Земја на потекло Србија Србија
Телевизија Прва српска телевизија
Прикажување 22 март 2015 година – 17 јуни 2015 година
Број на епизоди 13
Претходна сезона Самец во бракот (ТВ серија)
Следна сезона Киднапирање на мажот (ТВ серија)

Една летна ноќ е српска телевизиска серија снимена во 2014 година во продукција на Кошутњак филм според романот Беше една ноќ на Јадранот од Милица Јаковљевиќ, во режија на Иван Стефановиќ.[1]

Премиерата на серијата била во 2015 годинана Првата српска телевизија,[2] .

Синопсис[уреди | уреди извор]

Двете сестри Кринка и Лола од Белград се две сосема различни личности. Живеат со своите родители, но тие чуваат голема тајна за Кринка. Кога мајката ќе одлучи на Кринка да и ја открие тајната на нејзиното потекло, избива конфликт и таткото одлучува да не оди на море со нив. Така трите дами одат сами на одмор. Во Венеција, девојките го запознаваат мистериозниот Далматинец Дубравко, кој и на двете им се допаѓа само што Кринка го потиснува тоа, а Лола отворено зборува за тоа. Кога девојките одат во Раб, го запознаваат Жарко, фин и љубезен човек од Банат, кој има мало девојче, Милица. Го запознаваат и Влатко, студент од Загреб, на него веднаш му се допаѓа Лола, но таа не е заинтересирана. Заплетот започнува кога Дубравко пристигнува на Раб, а потоа Кринка конечно попушта и признава дека ѝ се допаѓа Дубравко. Кога ќе сфати дека и таа му се допаѓа, двајцата започнуваат романса, но има еден проблем, таткото на Дубравко го има истиот медалјон како Кринка. Тоа тогаш би значело дека Дубравко и Кринка се браќа и сестри по татко. Но, кога девојчињата се враќаат во Белград, ги чека тажна вест дека нивниот татко починал. Но за Лола се појавува нова причина за радост, Жарко и испратил писмо во кое ја запросува. Наскоро се мажи и се преселува во Банат. А во животот на Кринка се појавува нејзината биолошка мајка Марија. Што и ја кажува веста дека Дубравко и таа можеби се брат и сестра. Кринка тоа многу тешко го поднесува и станува сè подепресивна. Кога Марија еден ден и го носи Дубравко, Кринка доживува нервен слом. Дубравко контактира со својот татко и го моли да ја открие и разреши мистеријата. Но, Кринка не ја поднесува неизвесноста и си заминува. А кога вистината конечно ќе се дознае, Кринка не е таму да ја слушне.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ваја Дујовиќ Кринка Бранковиќ
Бојан Периќ Дубравко Маројевиќ
Милена Радуловиќ Лола Бранковиќ
Ивана Дудиќ Споменка
Зоран Цвијановиќ Милан Бранковиќ
Тијана Чуровиќ Марија Јаковљевиќ
Мина Лазаревиќ Анѓа Бранковиќ
Игор Ѓорѓевиќ Жарко Гавриловиќ
Иван Заблаѓански Влатко
Владан Дујовиќ Настојник
Милена Васиќ сопруга на Настојник
Јелисавета Караџиќ ќерка на Настојник
Душан Матејиќ син на Настојник
Марија Андриќ Кума
Љубомир Булајиќ Петар
Наѓа Стјепановиќ девојчето Милица
Игор Радовиќ Капетан на Бродот
Соња Живановиќ Унгарка
Исидора Јанковиќ Ержебет „Ержи“
Моника Ромиќ Госпоѓа Зупанчиќ
Немања Стаматовиќ Далметинец
Ивана Кнежевиќ мајка на Споменка
Огњен Миликиќ Јанко
Светлана Бојковиќ Болничарка
Мина Обрадовиќ Марија во младоста
Немања Стаматовиќ Иво во младоста
Фрањо Ласиќ Иво Маројевиќ

Меѓународни преноси[уреди | уреди извор]

Земја ТВ канал Премиера на серијата Крај на серијата
Србија Прва српска телевизија 25 март 2015 година 17 јуни 2015 година
БиХ РС БН 25 март 2015 година 14 јуни 2015 година
Хрватска ХРТ 1 - -
Македонија Сител телевизија 20 август 2016 година 1 октомври 2016 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Još jedna serija po romanu Mir Jam“. novosti.rs. Посетено на 27. 7. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Snima se još jedna serija po romanu Mir Jam“. smedia.rs. Архивирано од изворникот на 19. 12. 2014. Посетено на 27. 7. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)