Евдокија Кади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евдокија Кади
Животописни податоци
Родено имеЕвдокија Кади
Роден(а)27 февруари 1981
ПотеклоНикозија, Кипар
ЖанровиПоп
ИнструментиПејач
Период на активност2001–сè уште

Евдокија Кади (грчки: Ευδοκία Καδή; родена на 27 февруари 1981 година)[1] е кипарска пејачка која го претставувала Кипар на Изборот за песна на Евровизија 2008 година, со песната Femme Fatale.[2] Таа беше елиминирана во второто полуфинале на 22 мај и затоа не се пласираше во финалето.

Таа ја започна својата пејачка кариера во 2001 година на Универзитетот во Кипар.[1] Оттогаш, таа учествуваше на многу концерти во Кипар и во странство, заедно со неколку грчки и кипарски пејачи и изведувачи. Таа е исто така член на оркестарот CYBC. [1][3]

По нејзиниот настап во Евровизија, Куди замина во Грција во август, каде настапи со Никос Куркулис во Ноќен клуб Посејдон. Таа планира да го објави својот деби албум во декември 2008 година. [4]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наслов Година Албум
Фатална жена 2008 Не-албумски сингл

Види још[уреди | уреди извор]

Предлошка:Категорија на Остави

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Cyprus 2008“. European Broadcasting Union. Retrieved 21.3.2020.
  2. Floras, Stella (12. 1. 2008). „Cyprus: Evdokia Kadi to Belgrade with Femme fatale“. esctoday.com. ESCToday. Посетено на 21. 3. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  3. „Get to know Evdokia Kadi (2008)“. Архивирано од изворникот на 28. 3. 2009. Посетено на 21. 3. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help) Oikotimes, January 13, 2008. Retrieved 21. 3. 2020.
  4. Anastasiou, Andreas (21. 8. 2008). „Cyprus: Evdokia Kadi leaves Cyprus“. ESCTime. Архивирано од изворникот на 28. 8. 2008. Посетено на 21. 3. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archivedate= (help)