Душан Попов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Душан Попов
Dusko Popov.jpg
Роден 10 јули 1912
Тител, Австроунгарија Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg (денес Србија)
Починал 18 август 1981 Flag of France.svg (воз. 69)
Опио, Франција

Душан Попов (Тител, Србија; 10 јули 1912 - Опио, Франција; 18 август 1981) — двоен агент од Кралството Југославија кој служел за британската МИ6 во Втората светска војна и давал лажни информации на Нацистичка Германија. Тој е познат по неговите кодни имиња: Душко (Југославија); Иван (Германија) и Трицикл (Велика Британија).