Домачка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Домачка Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg Крива Паланка
Слив
Главен изворБилино
УстиеКрива Река
ТечениеКрива РекаБрегалницаВардарЕгејско Море

Домачка Река — река во Македонија, сместена на планината Билино.[1]

Извира на планината Билино, од каде тече кон југ и низ градот Крива Паланка, каде што се влива во Крива Река од десната страна.[1]

Извира близу маалото Димитринци, кое е дел од селото Осиче, од каде тече кон југ при што се влева во Крива Река во крајниот северен дел на самиот град Крива Паланка.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]