Деште Марго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дешти Марго
دشت مارگو
Пустина
Пустината Дешти Марго се наоѓа лево од центарот
Прекар: Пустина на смртта
Земја Авганистан
Површина 150.000 км²

Дешти Марго (Персиски: دشت مارگو), или Даште Марго, е пустина во јужните провинции на Хелманд и Нимруз во Авганистан.[1] Пустината е во непосредна близина на Дешти Хаш и пустината Регистан. Ова е 20-тата најголема пустина во светот на околу 150,000 км2 во подрачје со надморска височина од 500-700 метри. Пустината се состои главно од песочни маси и карпести глинени рамнини со солончак, такир и поретко, оази.

Името на пустината значи "Пустина на смртта"[2] на дариски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dasht-e Mārgo: Afghanistan“. Geographical Names. geographic.org. конс. 26 May 2016. 
  2. McCarthy, Rory (9 March 2003). „Endgame in the Desert of Death for the world's most wanted man“. The Guardian. theguardian.com. конс. 26 May 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 31° СГШ; 63° ИГД / 31° СГШ; 63° ИГД / 31; 63