Две Могили

Координати: 43°35′37″N 25°52′30″E / 43.593614° СГШ; 25.874961° ИГД / 43.593614; 25.874961
Од Википедија — слободната енциклопедија
Две Могили
Две могили
град
Зградата на општината
Зградата на општината
Две Могили is located in Бугарија
Две Могили
Две Могили
Местоположба на Две Могили во Бугарија
Координати: 43°35′37″N 25°52′30″E / 43.593614° СГШ; 25.874961° ИГД / 43.593614; 25.874961
ЗемјаБугарија
ОбластРусе
ОпштинаДве Могили
Управа
 • ГрадоначалникБожидар Борисов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна39,769 км2 (15,355 ми2)
Надм. вис.&10000000000000242000000242 м
Население (2022)
 • Вкупно3,811
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код7150
Повик. бр.+359 08141
Мреж. местоdvemogili.bg

Две Могили (бугарски: Две могили) — град во Североисточна Бугарија, административен центар на Општина Две Могили во Русенската Област. Има население од околу 3.811 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Борово се наоѓа во североисточниот дел на Дунавската Рамнина. Градот се наоѓа на 32 километри јужно од регионалниот центар Русе и на 292 километри североисточно од главниот град Софија.

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот пишан податок за Две Могили потекнува од првата половина на XV век и е пронајден во османлиските даночни регистри. Во даночниот регистар од 1656 година за џелкпешаните т.е. данок на овци, се споменува бројот на Бугарите во Две Могили. Во селото со овчарство се занимавале меѓу 79 и 132 Бугари и Турци. За време на Руско-турската војна од 18771878 година, руските извори известуваат дека Две Могили има 100 куќи и 550 жители во Русенската Каза.

Револуционерот Филип Тотју последните години од животот ги поминал во Две Могили. По ослободувањето, војводата се вратил во Бугарија. Во почетокот на 1885 година почнал да работи како чувар во општината. Истата година купил двор од 16 декари покрај реката Черни Лом. Самиот си изгради мала куќа, изградена од плетен и малтерисана со глина, каде што живеел сам. Засадува голем овоштарник. Месното население ја нарекува „куќа на војводата“. Во чест на 150-годишнината од раѓањето на Филип Тотју и 1300-годишнината од создавањето на бугарската држава, неговата куќа денес е претворена во музеј.

При избувнувањето на Балканската војна во 1912 година, 3 жители на Две Могили доброволно се пријавиле во Македонско-одринското ополчение.[2]

Во 1969 година селото Две Могили добило статус на град.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Македоно-одринското опълчение 1912 - 1913 г.: Личен състав по документи на Дирекция „Централен военен архив“. София, Главно управление на архивите, Дирекция „Централен военен архив“ В. Търново, Архивни справочници № 9, 2006. ISBN 954-9800-52-0. с. 841.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]