Двејн Де Росарио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канада Двејн Де Росарио
De-rosario-union-rfk.jpg
Лични податоци
Роден на 15 мај 1978 (1978-05-15) (42 г.)
Роден во Скарборо, Онтарио, Канада
Висина &100000000000001800000001,80 м
Играчки податоци
Позиција среден ред, напаѓач
Повлекување 2014 (36 години)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997 Торонто Линкс Торонто Линкс 7 (3)
1997-1999 Цвикау Цвикау 12 (1)
1999–2000 Ричмонд Кикерс Ричмонд Кикерс 35 (17)
2001-2005 Сан Хозе Ертквејкс Сан Хозе Ертквејкс 108 (27)
2006-2008 Хјустон Дајнамо Хјустон Дајнамо 78 (24)
2009-2011 Торонто Торонто 57 (27)
2011 Њујорк Ред Булс Њујорк Ред Булс 13 (2)
2011-2013 Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед 68 (23)
2014 Торонто Торонто 19 (1)
Репрезентација
1996-1997 Канада Канада 20 8 (5)
1999-2000 Канада Канада 23 11 (3)
1998-2014 Канада Канада 81 (22)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Двејн Де Росарио (роден во Скарборо, на 15 мај 1978) е канадски поранешен фудбалер, играч од средниот ред или напаѓач.

Де Росарио променил повеќе клубови и речиси целата кариера ја поминал играјќи во американската МЛС лига, настапувајќи за екипите на Сан Хозе Ертквејкс, Хјустон Дајнамо, ФК Торонто, Њујорк Ред Булс и Ди Си Јунајтед.

За репрезентацијата на Канада одиграл 81 натпшревар и постигнал 22 гола.

По завршувањето на кариерата ја превзел функцијата на амбасадор во организацијата Мејпл Лиф Спортс и Ентертејнмент.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

САД Сан Хозе Ертквејкс[уреди | уреди извор]

САД Хјустон Дајнамо[уреди | уреди извор]

Канада Торонто[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]