Дајре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дајре
Дајре
Дајре
Класификација
Скала

висок звук на ѕвецкање, плус некои дајриња со кожа имаат ниски звуци

Сродни инструменти

Дајре — вид мал, рачен тапан со една опна, растегната на дрвен, а поретко на метален обрач [1]. По должината на обрачот врежани се отвори, во кои се вметнати прапорци или метални плочки.

Инструментот се тресе или удира со рака, или пак се струга по опната или по обрачот, при што прапорците ѕвецкаат.

Дајрето има многу различни форми, но најчеста е кружната. Го има во многу форми на музиката:италијанската народна музика,Бугарската народна музика, класичната музика, ромската музика, персиската музика, госпел музиката, поп музиката и рок музиката. Зборот дајре, односно tambourin потекнува од средноперсискиот збор tambūr што значи "лира, тапан".

Како фолклорен инструмент дајрето е раширено во Европа уште од Средниот век, посебно во земјите на Средоземјето.

На Балканот е одомаќинето на Балканот. Се употребува како придружба на танцување или пеење. Дајрето се појавува и во оркестар.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]