Дарко Глишиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарко Глишиќ
20170621 Admira Wacker vs Vardar Skopje Darko Glisic DSC 6094.jpg
Лични податоци
Роден на 25 септември 1991 (1991-09-25) (29 г.)
Роден во Скопје, Македонија
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Септември Софија Септември Софија
Број 19
Младинска кариера
Вардар Вардар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010 Вардар Вардар 4 (0)
2010 Олимпик Сараево Олимпик Сараево 1 (0)
2011 Скопје Скопје 13 (3)
2011 Напредок Напредок 18 (3)
2012 Тетекс Тетекс 10 (0)
2012-2014 Динамо Тбилиси Динамо Тбилси 43 (3)
2014-2018 Вардар Вардар 41 (0)
2018- Септември Софија Септември Софија 5 (0)
Репрезентација
2010-2011 Македонија Македонија 19 4 (0)
2010-2012 Македонија Македонија 21 5 (0)
2013- Македонија Македонија 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Дарко Глишиќ (роден на 23 септември 1991, во Скопје) — македонски фудбалер, играч од одбраната на Септември Софија и на македонската репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дарко Глишиќ е роден во 1992 година, во Скопје. Започнал да тренира фудбал на осумгодишна возраст, во фудбалската школа на ФК Вардар од Скопје.

Во 2018 година, снимил реклама за моден бренд за машка облека.[1]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Вообичаено игра на позицијата лев бек.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во 2010 година на 17 годишна возраст, Дарко Глишиќ заиграл во првиот тим на Вардар, каде настапувал само една полусезона. Потоа, тој го потпишал својот прв професионален договор со екиата на Олимпик Сараево од Босна и Херцеговина. Во 2012 година преминал во грузискиот Динамо Тбилиси каде одиграл две сезони во кои бил стандарден и одиграл преку 50 натпревари. Со Динамо исто така дошол до својте први трофеи во кариерата, освојувајќи ги по двапати грузиското првенство и грузискиот куп (во сезоните 2012-2013 и 2013-2014). Во летото 2014 година, Глишиќ се вратил во Вардар.[2] Со Вардар го освоил македонското првенство трипати по ред во периодот 2014-2017.

На 14 октомври 2018, потпишал за бугарската екипа Септември Софија.

Титули[уреди | уреди извор]

Грузија Динамо Тбилиси[уреди | уреди извор]

Македонија Вардар[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Фудбалерот Глишиќ стана модел“. reporter.mk. 24 октомври 2018. Посетено на 25 февруари 2018.
  2. Антена, број 842, 15.8.2014, стр. 6-7.