Данило Стојковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Данило „Бата“ Стокјовиќ
Роден(а)Данило Стојковиќ
11 август 1934(1934-08-11)
Белград, Кралство Југославија
Починал(а)16 март 2002(2002-03-16) (возр. 67)
Белград, СР Југославија
Активен период1964 – 2002

Данило Стојковиќ (српски: Данило Стојковић) (Белград, Србија, 11 август 1934 - 16 март 2002), познат само како Бата бил српски, театарски, телевизиски и филмски глумец[1]. Иако е роден во Србија, неговите корени се од тетовското село Волковија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Глигоријевић, Мило (Ур.). Данило Бата Стојковић. (Музеј позоришне уметности Србије: Београд, 1995.).
  2. „Легендарен глумец и благороден човек“. Утрински Весник. Посетено на 2011-08-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:
sr


Предупредување: Основниот клуч за подредување „Стојковиќ, Данило“ го поништува претходниот основен клуч за подредување „Стојковиќ, Данило Бата“.