Давид Добрик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Давид Добрик
DavidDobrikAMMF2019.jpg
Давид Добрик беше домаќин на премиерата на Најмузичкото Америчко Семејство ”во 2019 година
Лични информации
Роден/аДавид Џулиан Добрик
23 јули 1996 (1996-07-23) (24 г.)
Кошице, Словачка
Образование„Vernon Hills“ Средно Училиште
ЖивеалиштеЛос Анџелес, Калифорна, U.S.
ЗанимањеYouTuberViner • Комичар • Глумец • Талент-шоу судија • Podcaster
Сопруг/а(s)Лорен Неш (в. 201919)
Јутјуб информации
Channels
Години активност2014–present
ЖанрКомедија
Претплатници14.3 милиони (David Dobrik)
6.3 милиони(David Dobrik Too)
577 илјади (Views Podcast)
(2 ноември, 2019)
Вкупно прегледи6.0 билиони (David Dobrik)
528.1 милиони (David Dobrik Too)
10.9 милиони (Views Podcast)
(2 ноември, 2019)
МрежаCollab
Поврзани канали
YouTube Silver Play Button 2.svg 100,000 претплатници 2016 (David Dobrik)
2016 (David Dobrik Too)
2019 (Views Podcast)
YouTube Gold Play Button 2.svg 1,000,000 претплатници 2016 (David Dobrik)
2016 (David Dobrik Too)
YouTube Diamond Play Button.svg 10,000,000 претплатници 2018 (Давид Добрик)
Претплатниците и бројката на прегледност се посетени последен пат на 13 август, 2019.

Давид Џулијан Добрик (/d oʊ б р ɪ к / роден на 23 јули 1996 година) — словачка YouTube личност, глумец и талент-шоу судија. Тој е познат по тоа што е де факто водач на популарниот ансамбл на Јутјуб The Vlog Squad, како и Аксел од филмот Angry Birds 2 и еден од судиите на најмузичкото семејство на Америка. Тој ја започна својата кариера на Vine пред да создаде свој YouTube канал кон крајот на 2014 година.[1]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Добрик е роден на 23 јули 1996 година, во Кошице, Словачка. Неговото семејство се преселило во Вернон Хилс, Илиноис, додека Добрик имал шест години.[2] Добрик е заштитен под DACA.[3] За време на колеџот, тој се преселил во Лос Анџелес за да ја засили својата кариера во Vine. Добрик има три браќа и сестри.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

2013–2016: Почетоци на Вине и ЈуТјуб.[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Добрик го постави својот прв vine. Тој соработувал со други популарни како Лиза Коши, Габи Хана, Jејсон Неш и Зејн и Хит. Пред да започне свој YouTube канал, Добрик бил дел од групата „Јутјуб“, Втора класа. До крајот на тој канал во 2015 година, Добрик и компанијата имаа добиено над 18,000 претплатници.[5] Крајот на Втората класа не помина долго откако Добрик го постави својот личен канал на Јутјуб, Давид Добрик.[6] Од своето основање, видеата на овој канал биле блогови на комедија, засновани на реални ситуации и полу-запишани битови, во кои има многумина негови поранешни соработници од Vine. Во август 2016 година, Добрик го создаде својот втор канал, Давид Добрик Тоо, каде објавува грешки од видеата на неговиот прв канал како и предизвикувачки видеа.[7]

2017 година - денес: ЈуТјуб и „The Vlog Squad"[уреди | уреди извор]

Добрик ги стекна обожавателите во последните години, поради неговите високоенергетски видеа, кои се состојат од пренкови, шеги, слатки животни, vine и јутјуб ѕвезди, вистински познати личности и разни ликови од комедија,[8] што претходно ги објавувал три дена во неделата а во моментов два дена во неделата.[9] Тој има подкаст со наслов „VIEWS“ со колегите Јутјубери Jејсон Неш со повремени одлики од Џо Вулпис и Натали Мариџуна.[10] Во 2017 година, Добрик освои видео блогер на годината награда на <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/9th_Shorty_Awards" rel="mw:ExtLink" data-linkid="136" class="cx-link" title="9th Shorty Awards">Ninth Shorty Awards</a>.

Добрик беше интервјуиран на АДХД Подкастот во 2018 година

Во април 2018 година, подкастот на Добрик „Views “ освои награда за Најдобриот Подкаст додека „The Vlog Squad“ го освои најдобриот ансамбл на „ЈуТјуб“ на Tenth Shorty Awards.[11] Во септември 2018 година, Добрик го создаде својот трет канал, Views Podcast, каде го објавува видео подкастот на Views.[12] Во октомври 2018 година, Добрик го освои Првиот човек награда додека тимот на Vlog Squad го освоил Најдобриот ансамбл под името „Влогот на Давид“ на <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/8th_Streamy_Awards" rel="mw:ExtLink" data-linkid="143" class="cx-link" title="8th Streamy Awards">Eighth Streamy Awards</a>.[13] Добрик беше именуван за еден од "10-те социјални Личности што кренале многу врева" за 2018 година од страна на <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Paper_(magazine)" rel="mw:ExtLink" data-linkid="145" class="cx-link" title="Paper (magazine)">PAPER</a> списание заедно со Bretman Рок, Trisha Paytas и Jaboukie <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Jaboukie_Young-White" rel="mw:ExtLink" data-linkid="147" class="cx-link" title="Jaboukie Young-White">Young-White</a> меѓу другите.[14]

Добрик на наградите за избор на деца за 2019 година

Во март 2019 година, „ Детските избори“ за избор на 2019 го прогласија Добрик за Омилена социјална ѕвезда.[15] Добрик кој беше проследен со W магазинот заедно со Дијана Сребрени, Џиџи Хадид и Џо Џонас меѓу другите за сегашниот тренд на создавање на посебен Instagram профил посветен на своите фотографии направени со користење на камери за филмови или камери за еднократна употреба.[16] Добрик стана судија заедно со Циара и Деби Гибсон во музички натпревар на Никелодеон со наслов најмузичкото семејство на Америка. Во четвртата годишнина од неговиот Јутјуб канал, The Verge го кредитира Добрик за редефинирање на културата на Јутјуб со внесување на формат за брз стил на Vine со употреба на кратки временски периоди и брзи намалувања на неговата предност на YouTube, што го доведе до огромен успех и тоа доведе до бран творци кои го копираа, од кои многумина продолжуваат денес да ја обликуваат содржината на страницата.[17] Добрик беше заслужен од „ Тубефилтер“ за уникатната и пионерска врска и творецски однос со „ SeatGeek“ со соработката со нив и третирање на компанијата како лик во неговите блогови станувајќи синоним со неговиот предводник на каналот во последните години.[18] Добрик беше прикажан од списанието <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Variety_(magazine)" rel="mw:ExtLink" data-linkid="169" class="cx-link" title="Variety (magazine)">Variety</a> во нивниот годишен список „Power of Young Hollywood“ кои имаат изложено влијание врз шоубизнисот во изминатата година заедно со Блекпенк, Били Ајлиш, Том Холанд, Оливија Холт и Лил Нас X меѓу другите.[19] Во август 2019 година, Добрик се натпреваруваше на првото првобитно спортско првенство за деца, заедно со Роб Гронковски, Линдзи Вон, Кел Мичел, Бен Симонс и Лори Ернандез меѓу другите.[20] Во истиот месец, Добрик бил ко-домаќин на телевизиските настани, емисии за избор на тинејџери во 2019 година со Луси Хејл [21] како и добивање на награда како избор за машка веб-ѕвезда.[22] Добрик бил прикажан од страна на The Verge како еден од Јутјуберите кој сфатил како да направи подкаст да работи на YouTube и покрај тоа што е видео-фокусирана платформа и претворајќи ја страницата во мрежа за подкасти, заедно со Џо Роган, Маркес Браун, Етан Клајн, Коди Ко и Логан Пол меѓу другите.[23] Во септември 2019 година, Добрик ја доби наградата за бренд на ангажман на доделувањето на брендовите Streamys за неговата соработка со Chipotle.[24]

The Vlog Squad[уреди | уреди извор]

Терминот „The Vlog Squad“ се однесува на групата пријатели што се појавува во влоговите на Добрик. Неколку пријатели се дојдени и повтторно отишле, но многу извори даваат список со најголеми имиња и најстариот настап како членови што се повторуваат.[25] Добрик делува како центар и де факто водач на групата. Оние кои прават редовни настапи во неговите видеа и се сметаат дека се дел од „The Vlog Squad“ од страна на навивачите, меѓу другото се Лиза Коши, Jош Пек, Џејсон Неш, Натали Мариџуна, Скоти Сире, Кристен МекАте, Зан Хијази, Хит Хусар, Мараја Амато, Мет Кинг, Дом Зеглитис, Алекс Ернст, Тоди Смит, Корина Копф, Џеф Виттек, Карли Инконтро, Ерин Гилфој и порано Габи Хана, БигНик, Елтон Касти и Триша Пејтас.[26]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Добрик бил во врска со личност на Јутјуб-Лиза Коши од крајот на 2015 до почетокот на 2018 година, откривајќи го нивниот распад во јуни 2018 година. Двајцата останаа блиски пријатели, како што се гледа на нивните социјални профили.[27][28] Добрик изјави дека зборува словачки и унгарски.[29] На 15.05 2019 година, Добрик легално се ожени со Лорејн Неш, мајка на Jејсон Неш, како дел од еден од неговите влогови.[30] На 12 јуни 2019 година Добрик објавил дека тој и Неш решиле да го прекинат бракот по еден месец.[31] На 22 ноември 2019 година Добрик изјави преку Инстаграм дека официјално потпишал документи за развод и се разведувал од Неш.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки Ref.
2016 година FML Тејлор Меки Поддршка улога [32]
2018 година Режим на авион Самиот Поддршка улога [33]
2019 година Филмот Лути птици 2 Аксел Главна улога [34]
Година Наслов Улога Белешки Ref.
2015 година Сослушување Дејвид Бејкер Главна улога [35]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки Ref.
2019 година Избор на спорт за деца во 2019 година Самиот Конкурент [36]
Награди за избор на тинејџери за 2019 година Самиот Ко-домаќин [37]
Нај музичко семејство на Америка Самиот Судија [38]
ТБА Сецкан Јуниор Самиот Судија за гости (1 епизода) [39]

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Година Песна Уметникот Улога Директор Ref.
2017 година Тажна песна Скоти Сире Самиот 80Фиц [40]
Мојот живот смрди Скоти Сире Самиот 80Фиц [41]
Гучи бендови Дом Зеглаитис Самиот Ричард Селви [42]
2018 година Давидовата гонет куќа Скоти Сире Самиот [43]
Пријатна Триша Пејтас Самиот Ендру Валентина [44]
2019 година Дипломирање Сок WRLD Рајан Akeејк Шреер [45]

Награди[уреди | уреди извор]

Година Прикажи за награди Категорија Резултат Реф
2017 година Кратки награди Победи [46]
2017 Streamy Awards Победи [47]
Номиниран
2018 Shorty Awards Номиниран [48]
Победи [49]
Победи [50]
2018 Streamy Awards Номиниран [51]
Победи
Номиниран
Номиниран
Победи
Номиниран
2019 Kids' Choice Awards Победи [52]
2019 Shorty Awards Номиниран [53]
2019 Teen Choice Awards Победи [22]
Номиниран
2019 Streamy Brand Awards Победи [54]
Номиниран
2019 People's Choice Awards Победи [55]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „David Dobrik“. Youtube. Посетено на January 1, 2019.
 2. „Who is David Dobrik? Everything you need to know about the YouTube star“. Посетено на January 1, 2019.
 3. „Five Things You Didn't Know about David Dobrik“. Посетено на January 1, 2019.
 4. „MY SIBLINGS ANSWER QUESTIONS ABOUT ME!!“. YouTube. Посетено на January 1, 2018.
 5. „Second Class“. YouTube. Посетено на January 1, 2019.
 6. „David Dobrik“. YouTube. Посетено на March 26, 2019.
 7. „David Dobrik Too“. YouTube. Посетено на January 1, 2019.
 8. „6 Reasons Why You Should Be Watching David Dobrik's Vlogs“. Посетено на January 1, 2019.
 9. „David Dobrik Is Decelerating His Vlog Schedule To Pursue Other Opportunities“. Посетено на August 5, 2019.
 10. „David Dobrik And Jason Nash's New 'Views' Podcast Climbs To #2 On iTunes Charts“. tubefilter.com. Посетено на 2019-09-13.
 11. „The 10th Annual Shorty Awards Winners“. Shortyawards. Посетено на January 1, 2018.
 12. „Views Podcast“. YouTube. Посетено на March 26, 2019.
 13. „Streamy Awards 2018: Winners List“. Billboard. Посетено на January 1, 2018.
 14. „10 Social Media Personalities Making the Most Noise“. papermag. Посетено на January 11, 2019.
 15. „Kids' Choice Awards: Full List of Winners“. Посетено на August 5, 2019.
 16. Marine, Brooke (July 9, 2019). „Is the Disposable Camera Instagram the New Finsta?“. wmagazine.com.
 17. Alexander, Julia (July 30, 2019). „David Dobrik helped redefine YouTube culture four years ago, and people are celebrating“. Theverge.com.
 18. Weiss, Geoff (August 1, 2019). „David Dobrik's Unique Relationship With SeatGeek Is The Stuff Branded Content Dreams Are Made Of“. tubefilter.com.
 19. Staff, Variety (August 7, 2019). „Young Hollywood Impact Report 2019“. variety.com.
 20. „Nickelodeon's Kids' Choice Sports 2019 Winners Release“. Businesswire.com. July 12, 2019.
 21. Hixon, Michael (September 13, 2019). „FOX Teen Choice awards names Lucy Hale and YouTube star David Dobrik as hosts“. etonline.com.
 22. 22,0 22,1 „Teen Choice Awards 2019: See the Complete List of Winners“.
 23. Alexander, Julia (September 9, 2019). „YOUTUBE CREATORS ARE TURNING THE SITE INTO A PODCAST NETWORK“. Theverge.com.
 24. Staff, THR (September 12, 2019). „Streamys Brand Awards Name 2019 Winners“. hollywoodreporter.com.
 25. „Vlog Squad YouTube Links“. Посетено на January 1, 2019.
 26. „Everything you need to know to about David Dobrik and the Vlog Squad“. Посетено на March 26, 2019.
 27. Haylock, Zoë Alliyah. "Too Cute: All the Adorable Moments in Liza Koshy and David Dobrik's Relationship", J-14.com, November 22, 2017
 28. „David Dobrik and Liza Koshy announce split in emotional video“. BBC News. June 5, 2018.
 29. WIRED, David Dobrik Answers the Web's Most Searched Questions | WIRED, Посетено на 2019-01-26
 30. Clark County Clerk's Office, Marriage Records, May 17, 2019,
 31. „YouTube Star David Dobrik Is Focusing on Himself After Divorce From BFF's Mom“. eonline.com. Посетено на September 13, 2019.
 32. 'FML' Exclusive Clip: Two Vine Stars Travel Across The Country To Get One Million Followers“. IndieWire. Посетено на January 11, 2019.
 33. „Airplane Mode Release date: 2018?“. Stunmore. Посетено на January 11, 2019.
 34. „The Angry Birds Movie 2 Voice Cast & Character Guide“. screenrant.com. Посетено на September 13, 2019.
 35. „An Interrogation“. Youtube. Посетено на January 11, 2019.
 36. „Nickelodeon's Kids' Choice Sports 2019 Winners Release“. Businesswire.com. July 12, 2019.
 37. „Prepare For a Vlog Squad Takeover Because David Dobrik Is Hosting the 2019 Teen Choice Awards With Lucy Hale“. eonline.com.
 38. „Nick Lachey, Ciara, Debbie Gibson & More Set For New Nickelodeon Series 'America's Most Musical Family'. Billboard.
 39. Allen, Ted (July 17, 2019). „Fun day in the #Chopped Junior kitchen with @ManeetChauhan, @AmandaFreitag & guest judge @DavidDobrik! Watch for this one in six months or so... @FoodNetworkpic.twitter.com/ACJeMVdsai“.
 40. „Scotty Sire - Sad Song (Official Lyric Video)“. Youtube. Посетено на January 10, 2019.
 41. „Scotty Sire - My Life Sucks (Official Lyric Video)“. Youtube. Посетено на January 10, 2019.
 42. „DOM - Gucci Bands ft. Seth & David Dobrik (Official Music Video)“. Youtube. Посетено на January 10, 2019.
 43. „David's Haunted House (Official Lyric Video)“. Youtube. Посетено на January 10, 2019.
 44. "Cozy" Music Video - Trisha Paytas and Jason Nash“. Youtube. Посетено на January 10, 2019.
 45. benny blanco, benny blanco, Juice WRLD - Graduation (Official Music Video), Посетено на August 30, 2019
 46. „Vlogger of the Year in Social Media“. Shorty Awards. Посетено на January 11, 2019.
 47. „7th Annual Nominees & Winners“. Streamy Awards. Посетено на January 11, 2019.
 48. „Youtuber of the Year in Social Media“. Shorty Awards. Посетено на January 11, 2019.
 49. „Best YouTube Ensemble of the Year in Social Media“. Shorty Awards. Посетено на January 11, 2019.
 50. „Best Podcast of the Year in Social Media“. Shorty Awards. Посетено на January 11, 2019.
 51. „8th Annual Nominees & Winners“. Streamy Awards. Посетено на January 11, 2019.
 52. „2019 Kids Choice Awards“. Kids Choice Awards. Посетено на March 23, 2019.
 53. „11th Annual Shorty Awards Nominees“. Shorty Awards. Посетено на May 16, 2019.
 54. „2019 Streamys Brand Awards at IAB NewFronts West“.
 55. Malec, Brett (10 November 2019). „People's Choice Awards 2019 Winners: The Complete List – Complete List“. eonline.com. E! News. Посетено на 11 November 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]