Јутјубер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логотип на Јутјуб 2017

Јутјубер или творец на содржина на Јутјуб – позната личност на интернет и видеограф кој популарноста ја стекнал со објавување на видеоснимки на Јутјуб, веб-локација за делење видеозаписи. Поедини јутјубери имаат корпоративни спонзори кои плаќаат прикриено огласување (англиски: product placement) во нивните клипови или снимање на онлајн огласи.

Значењето на изразот јутјубер последните години се менувало заради ослонувањето на приходите од реклами и спонзорирани содржини.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Поимот јутјубер се однесува на поединец чија главна или единствена платформа е јутјуб канал, персонализирана потстраница на Јутјуб, платформа за делење видеоснимки.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Џод Карим, соосновач на Јутјуб, го отворил првиот јутјуб канал Џод на 23 април 2005 година

Доменот на интернет под име „www.youtube.com” го покренала на 14 февруари 2005 година Чад Херли, Стив Чен и Џод Карим кога работеле за Пејпал.[2] Првиот јутјуб канал под име Џод го отворил истоимениот соосновач на Јутјуб на 23 април 2005 година според тихоокеанското летно време (односно, на 24 април 2005 година според координираното универзално време).[3][4] Истиот ден ја поставил првата кратка влог видеоснимка со име Јас во зоолошка градина.[5]

Во октомври 2005 година, Јутјуб вовел можност за претплата на јутјуб канали.[6] Њујорк тајмс тврди дека поголемиот број видеоснимки на Јутјуб до 2006 година биле сосредоточени на различни видови таленти: акробации како салто наназад, усни синхронизации и таленти на други луѓе кои биле аплодирани во форма на клипови, како клиповите од емисијата Во сабота навечер во живо.[7] Од јуни 2006 година, познати холивидски и музички фирми почнале да воспоставуваат деловни врски со јутјуберите. Се смета дека прв јутјубер кој воспоставил такви врски бил блогерот и комчарот Брук „Брукерс” Бродак (со Карсон Дејли),[8] потоа пејачот Џастин Бибер (со Ашер)[9] и лекарот и политички сатиричар Басем Јусеф (со египатската телевизиска мрежа).[10][11] Во 2007 година, Јутјуб го покренал „Партнерски програм”, аранжман за распределба на приходите од огласи кој им овозможил на јутјуберите да заработуваа пари од видеоснимки кои ги аплодираат на платформата.[12]

Во октомври 2015 година, постоеле повеќе од 17.000 јутјуб канали со повеќе од 100.000 претплатници и скоро 1.500 со повеќе од милион претплатници.[13]

Влијание[уреди | уреди извор]

Моментално Пјудипај е поединечен корисник на Јутјуб со најмногу претплатници. Порано бил најпретплатен канал на пллатформата, но на почетокот на 2019 година го надминала индиската дискографска куќа T-Series.

Според повеќекратни истражувања, јутјуберите станале важен извор на информации и забава за миленијалците.

Во анкета од 2014 година која ја спровел Универзитот на Јужна Калифорнија, кај деца на возраст од 13 до 18 години во Соединетите Американски Дражави дали се повлијателни 10 јутјубери или 10 традиционални познати личности, јутјуб личностите ги зазеле првите пет места на ранг-листата, а јутјуб каналот Смош (Smosh) бил на врвот на списокот.[13] Кога во 2015 година била повторена анкетата, јутјуберите ги зазеле првите шест места на списокот, при што Кеј-Ес-Ај бил на врвот на истиот.[14]

Неколку истакнати јутјубери и нивното влијание биле предмет на научни истражувања, како Зоела[1] и Пјудипаја.[15] Заради нивото на влијание, , Роберт Ховден се залагал за создавање нов индекс сличен на г-индексот и х-индексот за процена на влијанието на Јутјуб.[16]

Комерцијален успех[уреди | уреди извор]

Успехот на нивните јутјуб видеоснимки ги направил јутјуберите мети на корпоративните спонзори кои плаќаат да бидат прикажани во видеоснимките. Во 2015 година, Форбс известил дека Феликс Шелберг, на платформата познат како Пјудипај, заработил 12 милиони долари во 2014 гподина, што било повеќе од некои популарни глумци како што се Камерон Дијаз или Гвинет Палтроу.[17] Во август 2018 година, Волмарт, Нордстром и други компании ги барале јутјуб ѕвездите за амбасадори.[18]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Jerslev, Anne (14. 10. 2016). "In the Time of the Microcelebrity: Celebrification and the YouTuber Zoella". International Journal of Communication (англиски). 10 (2016): 5233–5251. ISSN 1932-8036. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. Graham, Jefferson (21. 11. 2005). "Video websites pop up, invite postings". USA Today. Посетено на 2. 5. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 3. "jawed". YouTube (англиски). Посетено на 2. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 4. "Extract Meta Data". citizenevidence.amnestyusa.org. Посетено на 2. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 5. "YouTube created a FOMO viewing culture over the past 13 years". Polygon. 23. 4. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 6. "Official YouTube Blog" (англиски). Посетено на 10. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 7. Carney, John (16. 4. 2006). "People Who Watch People: Lost in an Online Hall of Mirrors". The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 3. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 8. Collins, Scott (19. 6. 2006). "Now she has their attention". Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на 16. 1. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |date=, |archive-date= (help)
 9. Herrera, Monica (19. 3. 2010). "Justin Bieber – The Billboard Cover Story". Billboard. Архивирано од изворникот на 16. 1. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |date=, |archive-date= (help)
 10. Simon, Bob (16. 3. 2014). "Meet the „Jon Stewart of Egypt": Bassem Youssef (60 Minutes transcript)". CBS News. Архивирано од изворникот на 17. 3. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |date=, |archive-date= (help)
 11. "Youssef: 'Important to have other opinions'". Deutsche Welle. 7. 2. 2014. Архивирано од изворникот на 17. 3. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |date=, |archive-date= (help)
 12. John Seabrook (16. 1. 2012). "Streaming Dreams". www.newyorker.com (англиски). Архивирано од изворникот на 9. 1. 2014. Посетено на 6. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 13. 13,0 13,1 Dredge, Stuart (3. 2. 2016). "Why are YouTube stars so popular?". The Guardian (англиски). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 14. Ault, Susanne (23. 7. 2015). "Digital Star Popularity Grows Versus Mainstream Celebrities". Variety (англиски). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 15. Beers Fägersten, Kristy (1. 8. 2017). "The role of swearing in creating an online persona: The case of YouTuber PewDiePie". Discourse, Context & Media (англиски). 18: 1–10. doi:10.1016/j.dcm.2017.04.002. ISSN 2211-6958. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 16. Hovden, Robert (12. 9. 2013). "Bibliometrics for Internet media: Applying theh-index to YouTube". Journal of the American Society for Information Science and Technology (англиски). 64 (11): 2326–2331. arXiv:1303.0766. doi:10.1002/asi.22936. ISSN 1532-2882. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 17. Mandle, Chris (15. 10. 2015). "Forbes names PewDiePie as highest-earning YouTuber with annual income reaching $12m". The Independent. Посетено на 11. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 18. Jones, Charisse (6. 8. 2018). "Walmart, Nordstrom and others look to YouTube stars to woo millennials and Gen Z". CNBC. NBCUniversal. Посетено на 7. 8. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)