Г33 (индустријализирани земји)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Група од 33
Претходни држави членки на Г-33 (темнозелено)
КратенкаГ-33 или Г33
Основана1999
Членство

Група 33 ― поранешна меѓународна групација која постоела накратко во 1999 година, која ги сочинувала триесет и трите водечки државни економии во светот.

Таа ја замени Групата 22 во почетокот на 1999 година, а самата била заменета со Г-20 подоцна истата година. На иницијатива на министрите за финансии и гувернерите на централните банки на Г7 биле одржани голем број состаноци на Г33 за меѓународниот финансиски систем. Првиот состанок бил одржан во Бон, Германија во 1999 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]