Горна Зла Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горна Зла Река
Други имињаЗли Дол
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Ohrid Municipality (2014).png Охрид
СелаПлаќе
Слив
Главен изворПлакенска Планина
УстиеМокреш
ТечениеМокрешКоселска РекаОхридско ЕзероЈадранско Море

Горна Зла Река (позната и како Зли Дол) — река во Македонија, сместена на Плакенска Планина.[1]

Извор[уреди | уреди извор]

Извира на Плакенска Планина, југоисточно од селото Плаќе.[1]

Устие[уреди | уреди извор]

Се влива во реката Мокреш, кај селото Речица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]