Мокреш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мокреш
Река Мокреш.jpg
Малата река кај селото Речица
Други имињаМакреш
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Ohrid Municipality (2014).png Охрид
СелаРечица
Слив
Главен изворПлакенска Планина
УстиеКоселска Река
ТечениеКоселска РекаОхридско ЕзероЈадранско Море

Мокреш (позната и како Макреш) — река во Македонија, сместена на Плакенска Планина.[1] Поминува низ селото Речица.

Извор[уреди | уреди извор]

Извира на Плакенска Планина.[1]

Устие[уреди | уреди извор]

Се влива во Коселска Река, лево од патот Охрид-Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]