Голак (Огражден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голак
Peaks of Bilska Chuka and Golak.jpg
Врвовите Голак (лево) и Билска Чука (десно)
Највисока точка
Надм. вис.1.639 м
Координати41°30′40″ N; 23°00′13″ E / 41.5111° СГШ; 23.0035° ИГД / 41.5111; 23.0035Координати: 41°30′40″ N; 23°00′13″ E / 41.5111° СГШ; 23.0035° ИГД / 41.5111; 23.0035
Географија
МестоПетричко, Пиринска Македонија
Матичен венецОгражден

Голак — врв на планината Огражден сместен од страната на Петричко, Пиринска Македонија, недалеку од границата со Македонија. Се издига на висина од 1.639 м на главното планинско било и има куполест облик. Северозападните падини му се стрмни стръмно кон долината на реката Лебница. Сместен е северозападно од врвот Билска Чука, со кој е поврзан со мало седло и североисточно од Муратов Врв. Сочинет е од метаморфни карпи, претежно од лискунски и биотитски гнајсови и амфиболити. Почвата е кафеава шумска, на места излужени. Билото е голо. Падините се обраснати со букови шуми, а на места се покриени со бел бор.

Искачување[уреди | уреди извор]

Главно поаѓалиште за искачување на Голак е селото Гега, од каде почнува планинарска патека обележана со црвено која води до поножјето на врвот (месноста Плетваро).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедия „Пирински край“, том I. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 213. ISBN 954-90006-1-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]