Голак (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Голак може да се однесува на:

Планини и врвови[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

  • Голак (грч. Перихора) — село во Драмско, Егејска Македонија
  • Голак — село во Софиската област, Бугарија

Месности[уреди | уреди извор]

  • Голак — остатоци од градиште од доцната антика кај Тработивиште, Делчевско
  • Голак — заштитено подрачје во Бугарија во состав на Натура 2000.