Гаспар Монж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаспар Монж
Gaspard monge litho delpech.jpg
Роден(а)9 мај 1746
Бон, Кот д'Ор
Починал(а)28 јули 1818
Париз
НационалностФранцузин
Полињаматематика, инжинерство, просветителство
Познат попронаоѓач на нацртна геометрија

Гаспар Монж (9 мај 174628 јули 1818)[1] бил француски математичар, изумител на нацртната и диференцијалната геометрија.[2] Работел како министер за морепловство за време на Француската револуција, а бил и активно вклучен во реформирање на францускиот образовен систем, основајќи ја Политехничката школа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Archives Départementales de la Côte d'or Архивирано на 4 април 2010 г. registre paroissial de Beaune 1745–1746, vue n° 174
  2. Оконор, Џон Џ. и Едмунд Ф. Робертсон. „Гаспар Монж“ - Архив „Историја на математиката“ на MacTutor (англиски)