Габор Хајнц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габор Хајнц
Хајнц in 2018
Биографски податоци
Роден(а)18 ноември 1974 (1974-11-18) (45 г.)
Будимпешта, Унгарија
ЗанимањаПејач
Инструментивокали
Период на активност2005 – денес

Габор „Бига“ Хајнц (унгарски: Gábor Heincz роден на 18 ноември 1974 година, Будимпешта) е унгарски пејач и изведувач, познат по тоа што е финалист во Дал 2012 и Дал 2018.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2005, Хајнц се приклучи на третата сезона на Megastar на ТВ2, но не направил концерти во живо. Тој беше пејач за Золи Адок на натпреварот за песна на Евровизија 2009 во Москва, Русија. Работел со уметници како Акош Добради и Виктор Варга.

Неговата популарност почна со М1 инаугуративнoтo издание на ОК А Дал во 2012 година, а потоа добил шанса да оди на Евровизија 2012 во Баку, Азербејџан. Тој стигна до првите четири во финалето, но жирито ги избра Compact Disco за да ја претставуваат Унгарија. И покрај тоа што не победи, неговата песна беше на врвот на топ листите во Унгарија.

Тој беше претставен во телевизија во 2013 година.

На 6 декември 2017 година, беше објавено дека Хајнц ќе се натпреварува во изданието на Дал на 2018 година за натпреварот за песна на Евровизија 2018 во Лисабон, Португалија. [1] Прво, на 27 јануари 2018 година, тој отиде на сцената во вториот дел, каде што дојде на второто место со 43 поени и отиде во полуфиналето.[2] На 10 февруари 2018 година, од првото полуфинале, тој постигна 42 поени и се квалификуваше од полуфиналето, а се натпреваруваше во финалето на концертот.[3]

Награди[уреди | уреди извор]

 • Фонограм - Унгарска музичка награда (2014) - Поп-рок песна на годината

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студио албуми[уреди | уреди извор]

 • Gátlás sztriptíz (2017)

Синглови[уреди | уреди извор]

 • Учење да се прости (2012)
 • Лесна љубов (2013)
 • А жена те молам (2015)
 • Добро (2016)
 • Gátlás sztriptíz (2016)
 • Mondd miert (2016)
 • Биполар (2017)
 • Halhatatlan Blues (2017) (со Волффи)
 • Добриот Вибез (2017)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Új zsűritagokkal és műsorvezetőkkel jön a Dal 2018“. hirado.hu. 2017-12-06. Посетено на 2017-12-06.
 2. „A Dal 2018: Dánielfy Gergely és az AWS nyerte a második válogatót“. hirado.hu. 2018-01-27. Посетено на 2018-02-11.
 3. „Dánielfy Gergely nyerte A Dal első elődöntőjét“. hirado.hu. 2018-02-10. Посетено на 2018-02-11.