Вилкове

Од Википедија — слободната енциклопедија
Vylkove
Вилкове
Канал во Вилкове
Канал во Вилкове
Грб на Vylkove
Country Украина
Oblast Одеска област
РеонИзмаил Реон
Oснован1746
Градски права1762
Површина
 • Вкупна4,6 км2 (18 ми2)
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2020)[1]
 • Вкупно7.909
 • Густина170/км2 (450/ми2)
Postal code68355
Повик. бр.+380 4843

Вилкове (украински: Вилкове, руски: Вилково, романски: Vâlcov) е мал град сместен во Одеса, на украинскиот дел од делтата на Дунав, крајно југозападно од Украина, на границата со Романија. Административно е дел од Измаил Раион (област) на Одеска област (регион). Население: 7.909 (Проценка 2020 година).

Географија[уреди | уреди извор]

Вилкове се наоѓа во мочуриштата на делтата на Дунав, што го прави скоро невозможно за одгледувањето жито, со што риболовот во Дунав, во делта езера и во Црното Море станува главна професија на месното население. Покрај тоа, градот е познат по лозарството и одгледувањето јагоди на островите во Речната делта.

Администрацијата на украинскиот резерват за биосфера Дунав е со седиште во Вилкове. Територијата на резерватот ги опфаќа островите возводно и низводно Дунав, трски на север од Дунав, делта водни тела и соседната област на морето (2 километри од брегот).

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманска Империја 1746–1812
Руска Империја 1812–1856
Кнежевство Молдавија 1856–1859
Романските Обединети кнежевства 1859–1878
Руска Имерија 1878–1917
Молдавија Демократска Република 1917–1918
Кралство Романија 1918–1940
Советски Сојуз (Украинска ССР) 1940–1941
Кралство Романија 1941–1944
Советски Сојуз (Украинска ССР) 1944–1991
Украина 1991–досега

Вилкове е основана во 1746 година и му е доделен статус на „град“ во 1762 година. Тоа е последната населба на брегот на Дунав пред Црното Море. Овој град е познат и како „Украинска Венеција“ благодарение на голем број канали ископани во нејзината територија - причината зошто пловењето со брод е почест метод на транспорт отколку автомобил.

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението е околу 9.300, според пописот на Украина спроведено во 2001 година. Околу 70% од населението се состои од Липованци, околу 25% се Украинци, а остатокот се Молдавци, Романци, Гагауз (турско говорни следбеници на Руската православна црква) и Бугари. Главната исповед се старите христијански верници (липовци) (околу 70%, главно руси), останатите се членови на украинската православна црква. Во Вилково има три цркви: две припаѓаат на старите верници и една на украинската православна црква.

Галерија[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • museum-collections.odessa.ua - Општинскиот музеј за лични колекции Блешунов
  • vilkovo.info - Водич за бродови Вилкове. Инфо и ден за одмор во Вилкове
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ua2020estimate.