Вилијам Гилберт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Вилијам Гилберт
William Gilbert.jpg
Др. Вилијам Гилберт
Роден24 мај 1544
Колчестер
Починал1 декември 1603
Лондон
ЗанимањеФизичар
Познат(а) поИспитувањата на магнетизмот

Вилијам Гилберт (1540), англиски научник-лекар и физичар. Особено се занимава со испитувањето на магнетизмот и електрицитетот и вовел повеќе поими и изрази за магнетите и електричните големини. Неговото класично дело "Де магнете" (1600) претставува прво големо научно дело објавено во Англија. Називот "Гилберт" е даден на единицата на магнето-моторните сили. Починал во Лондон на 1 декември 1603.