Вилибалд Глук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глук, детален портрет од страна на Џозеф Даплесис

Кристоф Вилибалд Глук (Ербах, Баварија, 2 јули 1714 - Виена, 15 април 1787) бил германски оперски композитор и диригент. Ја реформира операта, проповедајќи враќање кон грчката уметност и на тој начин го покажа патот кон музичката драма. Негова позната опера е „Орфеј“[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]