Видерштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видерштет
Градски дел во Арнштајн
Црквата во Видерштет
Црквата во Видерштет
Видерштет во рамките на Германија
Видерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 183 м
Население 1.074  (31 декември 2009)
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 03476
Портал wiederstedt.de
Местоположба на градски дел Видерштет во рамките на Арнштајн
Карта
Координати 51°40′N 11°32′E / 51.667° СГШ; 11.533° ИГД / 51.667; 11.533Координати: 51°40′N 11°32′E / 51.667° СГШ; 11.533° ИГД / 51.667; 11.533

Видерштет — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010, е дел од градот Арнштајн.

Селото е родно место на истакнатиот романтистички мислител и книжевник Новалис (1772-1801)