Вента (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вента
Venta
Venta.JPG
Вента во Литванија
ЗемјаЛатвија (67%), Литванија (33%)
Слив
Главен изворкај Куршенај, Литванија
УстиеБалтичко Море кај Вентспилс, Латвија.
Сливна повр.11.800 км²
Физички особености
Должина346 км (178 км во Латвија)
Проток
  • Просечен:
    44 м³/с
Вента (река) на Ризницата

Вента (латвиски и литвански: Venta, германски: Windau, полски: Windawa, ливонски: Vǟnta joug) — река во северозападна Литванија и западна Латвија. Извира кај Куршенај во Шјауљајскиот округ, Литванија, а истекува во Балтичкото Море кај Вентспилс во Латвија.

Устието на Вента во Вентспилс

По течението се сместени градовите Мажејкјај (Литванија), Кулдига и Вентспилс (Латвија). Позначајни притоки се Абава, Вирвите и Вардува.

Помала притоки е Авижлис[1] која се влева во Вента кај општината Акмене во Шјауљајскиот округ, северна Литванија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Класификација на реките и барите во Република Литванија“ (PDF). Министерство за животна средина на Литванија. Посетено на 2011-11-03. (литвански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 57°23′44″N 21°32′40″E / 57.39556° N; 21.54444° E / 57.39556; 21.54444