Василије Николовски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Василије Петрушев Николовски ( 1917 во Новосељане, Кумановско1944 во Шишево, Скопско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Произлегува од земјоделско семејство. Завршил основно училиште, а потоа се занимавал со земјоделство. На 10 февруари 1944 година стапил во Третата македонска ударна бригада. Го изминал нејзиниот славен борбен пат и учествувал во бројни борби и победи над непријателот, како и во познатата мајска офанзива, кога бугарските дивизии и специјални единици се обидувале да ја уништат. Подоцна, учествувал во завршните борби за дефинитивното ослободување на Македонија. Кон крајот на октомври 1944 година, во жестока борба против балистите и Германците кај селото Шишево, храбро загинал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 225. На |first= му недостасува |last= (help)