Прејди на содржината

Варен-Жарси

Координати: 48°40′44″N 2°33′38″E / 48.678944° СГШ; 2.560657° ИГД / 48.678944; 2.560657
Од Википедија — слободната енциклопедија
Варен-Жарси
Varennes-Jarcy
Варен-Жарси is located in Франција
Варен-Жарси
Варен-Жарси
Местоположба во регионот Ил-де-Франс
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Île-de-France" does not exist|270px|Варен-Жарси во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Île-de-France" does not exist]]
Варен-Жарси
Координати: 48°40′44″N 2°33′38″E / 48.678944° СГШ; 2.560657° ИГД / 48.678944; 2.560657
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманЕсона
ОкругЕври
КантонЕпине-су-Сенар
Општ. заедницаПлато Бријар
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Жан-Марк Жибо
Површина15,48 км2 (212 ми2)
Население (2006)22.340
 • Густина4,3/км2 (11/ми2)
INSEE/Пошт. бр.91631 / 91480
Надм. висина42 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Варен-Жарси (фр. Varennes-Jarcy) — is a општина во департманот Есона во северна Франција. Сместена е помеѓу Перињи (Долина на Марна) и Кон-ла-Вил (Сена и Марна), 25 км од центарот на Париз. Местото е познато по своите средновековни знаменитости и готска архитектура.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Philippe Curtat: Le village de Varennes et L'abbaye royale de Jarcy.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]