Валвејк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валвејк
Општина
Плоштадот во Валвејк со Градското собрание и црква
Плоштадот во Валвејк со Градското собрание и црква
Знаме на Валвејк
Знаме
Грб на Валвејк
Грб
Highlighted position of Waalwijk in a municipal map of North Brabant
Местоположба во Северен Брабант
Координати: 51°41′ СГШ 5°04′ ИГД / 
Држава Холандија
Покраина Северен Брабант
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Нол Клејнгелд (PvdA)
Површина[2]
 • Вкупна 67,65 km2 (2,612 sq mi)
 • Земјишна 64,59 km2 (2,494 sq mi)
 • Вода 3,06 km2 (118 sq mi)
Надм. вис.[3] 2 m (7 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 46.495
 • Густина 720/km2 (1,900/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 5140–5146, 5160–5165
Повикувачки број 0416
Мреж. место waalwijk.nl
Холандска топографска карта на Валвејк, јули 2013

Валвејк (холандски: Waalwijk) — град и општина во јужниот дел на Холандија, во покраината Северен Брабант. Градот се наоѓа близу автопатите А59 и Н261. Селата Капели, Врејхуве-Капеле, Спранг (поранешната општина Спранг-Капеле) и Васпик заедно со градот Валвејк ја создаваат општината Валвејк. Градот има старо градско јадро, кое неодамна било обновено.

Населени места[уреди | уреди извор]

  • Капеле
  • Вријхуве-Капеле
  • Спранг
  • Валвејк
  • Васпик

Град Валвејк[уреди | уреди извор]

Валвејк е град во покраината Северен Брабант, кој се наоѓа помеѓу Тилбург и Хертогенбос. Валвејк бил познат по неговите чевлари.

Добил градски права во 1303 година. Професионалната фудбалска екипа РКЦ Валвејк игра во градот.

Валвејк е исто така познат по настанот „80 van de langstraat“, кој се одржува секој септември, на кој илјадници луѓе пешачат 80 километри низ сите градови во областа Лангстрат.

Галерија[уреди | уреди извор]

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Холандија

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Валвејк е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Drs. A.M.P. Kleijngeld“ (на холандски). Gemeente Waalwijk. http://www.waalwijk.nl/Pub/Home/Bestuur/old-Bestuur/old-Bestuur-Personen/Personen/Kleijngeld.html. посет. 7 јуни 2014 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 5141PA“ (на холандски). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 7 јуни 2014 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]