Булган, Бајан-Олги

Координати: 46°55′26″N 91°05′24″E / 46.92389° СГШ; 91.09000° ИГД / 46.92389; 91.09000
Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот видете Булган (појаснување)
Џамија во Булган.

Булган (монголски: Булган) е област во Монголија во покраината Бајан-Олги. Во 2014 година, неговото население било 3487.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „АЙМГИЙН ХҮН АМ, НИЙГМИЙН ЗАРИМ ҮЗҮҮЛЭЛТҮҮД“ (PDF) (Mongolian). Bayan-ulgii.nso.mn. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-01-30. Посетено на 31 January 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

46°55′26″N 91°05′24″E / 46.92389° СГШ; 91.09000° ИГД / 46.92389; 91.09000