Прејди на содржината

Алтанцогц

Координати: 49°03′42″N 90°27′16″E / 49.06167° СГШ; 90.45444° ИГД / 49.06167; 90.45444
Од Википедија — слободната енциклопедија

Алтанцогц (монголски: Алтанцөгц) е област во покраината Бајан-Олги во западна Монголија. Во 2014 година, неговото население било 2684.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „АЙМГИЙН ХҮН АМ, НИЙГМИЙН ЗАРИМ ҮЗҮҮЛЭЛТҮҮД“ (PDF) (Mongolian). Bayan-ulgii.nso.mn. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-01-30. Посетено на 31 January 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

49°03′42″N 90°27′16″E / 49.06167° СГШ; 90.45444° ИГД / 49.06167; 90.45444