Прејди на содржината

Ценгел, Бајан-Олги

Координати: 48°56′27″N 89°08′18″E / 48.94083° СГШ; 89.13833° ИГД / 48.94083; 89.13833
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ценгел (монголски: Цэнгэл) е област во Монголија во покраината Бајан-Олги. Во 2014 година, неговото население било 8744.[1]

  1. „АЙМГИЙН ХҮН АМ, НИЙГМИЙН ЗАРИМ ҮЗҮҮЛЭЛТҮҮД“ (PDF) (Mongolian). Bayan-ulgii.nso.mn. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-01-30. Посетено на 31 January 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Review of Hearing Birds Fly: A Nomadic Year in Mongolia, a book by Louisa Waugh, who spent a year there

48°56′27″N 89°08′18″E / 48.94083° СГШ; 89.13833° ИГД / 48.94083; 89.13833