Брана Випра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брана Випра
Браната во март 2008
Брана Випра is located in Германија
Брана Випра
Локација на Брана Випра
ДржаваГерманија
ЛокацијаМансфелд-Зидхарц, Саксонија-Анхалт
Координати51°34′11″N 11°15′10″E / 51.56972° СГШ; 11.25278° ИГД / 51.56972; 11.25278Координати: 51°34′11″N 11°15′10″E / 51.56972° СГШ; 11.25278° ИГД / 51.56972; 11.25278
Започнато градењефевруари 1951
Датум на отворањеноември 1952
Брана и проточни канали
Вид на бранагравитациска брана
Висина24.9 м (82 ст)
Должина126 м (413 ст)
Волумен19,000 m3 (670,000 cu ft)
ДотекВипер
Капацитет на
проточниот канал
2,000,000 m3 (71,000,000 cu ft)
Електрична централа
ВидДа
Инсталирана моќност22 KW

Браната Випра или Брана Випер (германски: Talsperre-Wippra или Wippertalsperre) е брана на реката Випер во планините Харц. Се наоѓа близу Випра, недалеку од Мансфелд и Хетштет во Саксонија-Анхалт. Била изградена помеѓу февруари 1951 и ноември 1952.

Била изградена со цел да обезбеди индустриска вода за преработувачките капацитет за бакар во Мансфелд и Хетштет. Нејзината улога во заштитување од поплави е ограничена, бидејќи таа првично била изградена како помошна брана. Плановите за понатамошна поголема брана, никогаш не се реализирале. Браната Випер исто така произведува и електрична енергија, користејќи ја хидроенергијата. Капацитет на хидроцентралата е 22 kW.

Нејзин оператор е Talsperrenbetrieb Saxony-Anhalt.

Браната е гравитациска, направена од бетон. Достапни се организирани посети во самата брана.

На браната е точката 219 од планинско-пешачката патека Harzer Wandernadel.

Вештачко езеро Випра[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]