Випра

Координати: 51°34′0″N 11°16′59″E / 51.56667° СГШ; 11.28306° ИГД / 51.56667; 11.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Випра
Место во Зангерхаузен
Црквата во Випра
Црквата во Випра
Црквата во Випра
Грб на Випра
Випра во рамките на Германија
Випра
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Зангерхаузен
Основни податоци
Површина 46 км2
Надм. височина 320 м
Население 1.552  (31 декември 2006)
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034775
Координати 51°34′0″N 11°16′59″E / 51.56667° СГШ; 11.28306° ИГД / 51.56667; 11.28306

Випра — поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2008, е дел од градот Зангерхаузен.