Бошко Волчески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошко Волчески
Роден 1924 година
Растеш, Порече
Починал 15 април, 1945 година
Врпоље, Хрватска
Народност Македонец

Бошко Т. Волчески ( 1924 во Растеш, Порече15 април 1945 во Врпоље, Хрватска) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бошко Т. Волчески бил роден во 1924 година во селото Растеш кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Загинал како борец на 48-та дивизија на XV корпус кај Врпоље на Сремскиот фронт на 15 април 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.211