Бони и Клајд (филм од 1967)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Бони и Клајд“
РежисерАртур Пен
ПродуцентВарен Бити
СценаристДавид Њумен
Роберт Бентон
Главни улогиВарен Бити
Фаје Данавеј
Мајкл Џ. Полард
Џин Хекман
Естеле Парсонс
МузикаЧарлс Штросе
КинематографијаБирнит Гифри
МонтажаДеде Аллен
ДистрибутерWarner Bros.-Seven Arts
Премиераавгуст 13 1967 (1967-08-13)
Времетраење111 минути
ЗемјаСАД
Јазиканглиски
Буџет$2.5 милиони
Бруто заработка$70 милиони

Бони и Клајд (англиски: Bonnie and Clyde) - американски филм од 1967 година, во режија на Артур Пен, според сценариото на Дејвид Њуман и Роберт Бентон. Главните улоги ги играат: Ворен Бити, Феј Данавеј, Џин Хекман, Мајкл Ј. Полард и Естел Парсонс.[1] Филмот е добитник на наградата „Оскар“ во две категории: најдобра женска споредна улога (Естел Парсонс) и најдобра кинематографија (Барнет Гафи), а бил номиниран уште во осум други категории. Исто така, филмот имал седум номинации за наградата „Златен глобус“, како и четири номинации за наградите на БАФТА и една номинација за наградата „Еми“ (за најдобра музика). Во 1992 година, филмот бил внесен во Националниот филмски регистер на САД.[2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во 1934 година, во Тексас случајно се среќаваат Клајд Бароу (го игра Бити) и Бони Паркер (ја игра Данавеј). Клајд само што излегол од затвор, а Бони работи како келнерка. Незадоволна од својот монотон живот, Бони одлучува да му се придружи на симпатичниот Клајд, кој отворено ѝ кажува дека е криминалец. Двајцата почнуваат да ограбуваат продавници и банки, а набргу ним им се придружува и младото момче Ц. В. Мос (го игра Полард) кој станува член на бандата. По некое време, нив му се приклучува и брат му на Клајд, Бак (го игра Хекман) со неговата сопруга Бланш (ја игра Парсонс) која е единствената што се спротивставува на таквиот живот. Набргу, членовите на бандата Бароу се прославуваат, а полицијата постојано ги брка, но тие секогаш успеваат да побегнат. Сепак, еднаш, тие паѓаат во стапица и во престрелката смртно е погоден Бак, додека Бланш е сериозно ранета и ослепува. Иако тие успеваат да се извлечат, утредента полицијата ги пронаоѓа и во престрелката погинува Бак, Бланш е заробена, додека Бони и Клајд се ранети во рацете. Мос ги носи во куќата на татко му, кој не сака неговиот син да живее таков живот. Во меѓувреме, при едно испитување на Бланш, полицијата го дознава идентитетот на Мос и неговиот татко се спогодува со полицијата да ги предаде Бони и Клајд. Кога, Бони, Клајд и Мос одат на купување во градот, Мос се крие, а тие се враќаат кон неговата куќа без него. Патем, нив ги пречекува таткото на Мос и ги навлекува во стапица во која полицијата ги убива Бони и Клајд.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Продукција[уреди | уреди извор]

Филмот беше наменет да биде романтична и комична верзија на насилните гангстерски филмови од 1930-тите, обновени со модерни техники на снимање филмови. Филмот беше под силно влијание на режисерите од францускиот нов бран, како во брзите поместувања на тонот, така и во нејзиното уредно уредување, што е особено забележливо во затворањето на филмот. Сценариото на филмот беше првин испратено кај Артур Пен, од страна на пишувачите на сценариото - Давид Њумен и Роберт Бентон. Тој веќе беше ангажиран за продукција за филмот "The Chase" од 1966 година и во тој момент не можеше да се вклучи во филмот. Писателите потоа го испратија до Францоа Труфаут, познат директор од движењето на новиот бран, кој направи придонеси за сценариото. Ворен Бити слушнал за проектот кога бил на посета во Париз. Кога се врати во Холивуд, Бити го побара сценариото на филмот и го купи. Бити зборувал со повеќе Американски директори за да го режираат филмот, но сите го одбиле, и најпосле зборувал со Артур Пен, кого успеал да го убеди да го режира филмот.

Бити одлучи и да го игра Клајд и беше потребна глумица, која ќе ја игра Бони. Неколку глумици беа на аудиција за улогата на Бони, но Бити сакаше Натали Вуд да ја игра Бони, ама таа ја одби улогата бидејќи се концентрираше на својата терапија и изјави сека работењето со Бити е тешко. Најпосле, Фаје Данавеј ја доби улогата на Бони. Бити првично сакаше филмот да биде снимен во црно-бела боја, но Warner Bros. ја отфрлија оваа идеја. Како што стоеше, голем дел од високиот менаџмент на студиото беа непријателски настроени кон овој филмски проект, особено Џек Л. Ворнер кој сметаше дека предметот е несакано враќање на Warner Bros. во раниот период кога гангстерските филмови биле чести. Покрај тоа, Ворнер не беше во добар однос со Бити, кој одби да учествува во филмот "ПТ 109" по негово барање Покрај тоа, Ворнер се пожалил на екстремно снимањето на локацијата на филмот во Тексас, кое го надминало распоредот и буџетот за производство. Сепак, филмот стана голем комерцијален успех, и покрај занемарувањето на филмот од страна на Warner Bros.

Наводи[уреди | уреди извор]