Блокада на појасот Газа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Блокадата на појасот Газа

Блокада на појасот Газаегипетско-израелска блокада на појасот Газа, започната од Израелската влада на 19 септември 2007 г. како одговор на бранот од постојани ракетни и минофрлачки напади на израелска територија од појасот Газа. Опстрелувањето значително се засилило по целосното повлекување на Израел од појасот во август 2005 г. и откако Хамас дошол на власт во појасот во февруари 2007 г., а само од јануари до 19 септември 2007 г. довело со убиство на 2 Израелци и ранети 122 Израелци.[1]

Блокадата била критикувана од генералниот секретар на ОНБан Ки Мун, Советот за човекови права на ОН и други организации за човекови права. Блокадата е официјално поддржана од американската влада, но во јуни 2010 г., американската државна секретарка Хилари Клинтон ја нарекла ситуацијата во Газа „неприфатлива“.[2][3][4] Британскиот премиер Дејвид Камерон, за време на неговата посета на Турција во јули 2010 г., ги споредил жителите на блокираната Газа со „затвореници“.[2][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2 ракеты «касам» разорвались в районе Сдерота // Статистика ракетных обстрелов Израиля с территории сектора Газы, 19 сентября 2007 г.“. Архивирано од изворникот на 2014-08-08. Посетено на 2011-04-03. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help); no-break space character во |title= во положба 131 (help)
  2. 2,0 2,1 „Clinton Urges Caution in Aftermath of Gaza Flotilla Raid“. Voice of America. 2010-06-02. Архивирано од изворникот на 2010-06-04. Посетено на 2010-06-02.
  3. „Israel 'understated' Gaza deaths“. BBC News. 2009-09-09. Архивирано од изворникот на 2009-09-14. Посетено на 2010-04-22.
  4. „UN Fact Finding Mission finds strong evidence of war crimes and crimes against humanity committed during the Gaza conflict; calls for end to impunity“. United Nations. 2009-09-15. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 2010-06-04.
  5. http://www.guardian.co.uk/politics/2010/jul/27/david-cameron-gaza-prison-camp Архивирано на 31 јули 2010 г. Watt, Nicholas (2010-07-27). The Guardian. Retrieved 28 July 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]