Совет за човекови права на Обединетите нации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Совет за човекови права на Обединетите нации
United Nations Human Rights Council (англиски)
Податотека:United Nations Human Rights Council Logo.svg
КратенкаУНХРЦ
СЧПОН
Основана15 март 2006; пред 17 години (2006-03-15)
ВидПомошен орган
Правен статусActive
СедиштеЖенева, Швајцарија
ШефПретседател
Вацлав Балек
Матична организацијаГенерално собрание на ООН
Мреж. местоwww.ohchr.org
Собата за човекови права и сојуз на цивилизациите е просторија за состаноци на Советот за човекови права на Обединетите нации, во Палатата на народите во Женева.

Советот за човекови права на Обединетите нации (УНХРЦ француски: Conseil des droits de l'homme des Nations unies,[1]) е тело на Обединетите нации чија мисија е да ги промовира и заштити човековите права ширум светот.[2] Советот за човекови права на Обединетите нации има 47 члена избрани за тригодишен мандат на регионална основа.[3] Седиштето на Советот е во Женева, Швајцарија.

Советот за човекови права на Обединетите нации ги испитува наводите за кршење на човековите права во земјите-членки на ООН и се осврнува на важни тематски теми за човековите права како што се слободата на здружување и собирање,[4] слобода на изразување,[5] слобода на верување и религија,[6] женски права,[7] ЛГБТ права,[8] и правата на расните и етничките малцинства.[б 1]

Советот за човекови права на Обединетите нации е основан од Генералното собрание на ООН на 15 март 2006 година (со резолуција А / РЕС / 60/251) како замена на Комисијата на ООН за човекови права (УНЦХР) која беше остро критикувана поради дозволувањето земји кои имаат лоши извештаи во врска со почитувањето на човековите права да станат членови.[9]

Структура[уреди | уреди извор]

Членовите на Генералното собрание ги избираат членовите кои ги пополнуваат 47те седишта на Советот за човекови права. Мандатот на секој член е три години, и со неможност за повеќе од два последователни мандати. Седиштата се дистрибуираат меѓу регионалните групи на ООН на следниот начин: 13 за Африка, 13 за Азија, шест за Источна Европа, осум за Латинска Америка и Карибите и седум за Западна Европа и други групи.[10] Претходната Комисија за човекови права во Обединетите нации имаше 53 членови избрани од страна на Економско-социјалниот совет (ЕКОСОК) со мнозинство од присутните кои гласаат.

Генералното собрание може да ги суспендира правата и привилегиите на кој било член на Советот за кој одлучи дека упорно извршувал грубо и систематско кршење на човековите права за време на мандатот на членство. Процесот на суспензија бара двотретинско мнозинство гласови од страна на Генералното собрание.[11] Во резолуцијата за основање на Советот за човекови права на Обединетите нации се вели дека „при изборот на членови на Советот, земјите-членки ќе го земат предвид придонесот на кандидатите за унапредување и заштита на човековите права и нивните доброволни заложби и обврски преземени за тоа“, и дека „членовите избрани во Советот ги поддржуваат највисоките стандарди во унапредувањето и заштитата на човековите права“.

Седници[уреди | уреди извор]

Советот за човекови права одржува редовни сесии трипати годишно, во март, јуни и септември.[12]

Советот може во секое време да одлучи да одржи специјална седница за адресирање на повреди на човекови права и вонредни состојби, на барање на една третина од земјите-членки. До денес имало 28 специјални сесии.  

Членови[уреди | уреди извор]

Советот се состои од 47 члена, избрани на годишно ниво од Генералното собрание за мандат од три години. Членовите се избираат преку основа на правична географска ротација со помош на регионалниот систем за групирање на Обединетите нации . Членовите имаат право на повторен избор за уште еден мандат, по што мора да се откажат од своето место.[13]

Седиштата се дистрибуираат по следниве редови:  

 • 13 за африканската група
 • 13 за групата Азија-Тихоокеанија
 • 6 за источноевропската група
 • 8 за латиноамериканска и карипска група
 • 7 за западноевропската и други групи
Term Африкански држави (13) Азиско-Тихоокеански држави (13) Источноевропски држави (6) Латино американски и карипски држави (8) Западно европски и останати држави (7)
2020–2022

[14]
 Либија

 Мавританија

 Судан

 Намибија
 Индонезија

 Јапонија

 Маршалови Острови

 Јужна Кореја
 Ерменија

 Полска
 Бразил

 Венецуела
 Германија

 Холандија
2019–2021

[15]
 Буркина Фасо

 Камерун

 Еритреја

 Сомалија

 Того
 Бахреин

 Бангладеш

 Фиџи

 Индија

 Филипини
 Бугарија

 Чешка
 Аргентина

 Бахами

 Уругвај
 Австрија

 Данска

 Италија
2018–2020

[16]
 Ангола

 ДР Конго

 Нигерија

 Сенегал
 Авганистан

 Непал

 Катар

 Пакистан
 Словачка

 Украина
 Чиле

 Мексико

 Перу
 Австралија

 Шпанија
Term Африкански држави (13) Азиско-тихоокеански држави (13) Источноевропски држави (6) Латино американски и карипски држави (8) Западно европски и останати држави (7)
2017–2019

[17]
 Египет

 Руанда

 ЈАР

 Тунис
 Кина

 Ирак

 Јапонија

 Саудиска Арабија
 Хрватска

 Унгарија
 Бразил

 Куба
 Обединето Кралство

 Соединетите Држави (замина во јуни 2018)

 Исланд (од 13 јули 2018)
2016–2018

[18]
 Бурунди

 Брег на Слоновата Коска

Етиопија Етиопија

Кенија Кенија

 Того
Република Кореја (Јужна Koрeja)

 Киргистан

Монголија Монголија

Филипини Филипини

 ОАР
 Грузија

 Словенија
 Еквадор

Панама Панама

 Венецуела
 Белгија

 Германија

 Швајцарија
2015–2017

[19]
 Боцвана

 Конго

Гана Гана

Нигерија Нигерија
 Бангладеш

Индија Индија

 Индонезија

Катар Катар
 Албанија

 Латвија
 Боливија

 Ел Салвадор

 Парагвај
 Холандија

 Португалија
2014–2016

[20]
 Алжир

Мароко Мароко

Намибија Намибија

 ЈАР
Народна Република Кина НР Кина

 Малдиви

 Саудиска Арабија

 Viet Nam
 Македонија

 Руска Федерација
 Куба

 Мексико
 Франција

 Обединетото кралство на Велика Британија и Северна Ирска
2013–2015

[21]
Етиопија Етиопија

 Брег на Слоновата Коска

 Габон

Кенија Кенија

 Сиера Леоне
Јапонија

 Казахстан

Пакистан Пакистан

Републија Кореја (Јужна)

 ОАР
 Естонија

 Црна Гора
 Аргентина

 Бразил

 Венецуела
 Германија

 Ирска

 Соединетите Држави
2012–2014

[22]
 Бенин

Боцвана Боцвана

Буркина Фасо Буркина Фасо

 Конго
Индија Индија

 Индонезија

 Кувајт

Филипини Филипини
 Романија

 Чешка
 Чиле

 Костарика

 Перу
 Италија

 Австрија
2011–2013

[23]
 Ангола

 Либија

 Мавританија

 Уганда
Катар Катар

 Малезија

 Малдиви

 Тајланд
 Молдавија

 Полска
 Еквадор

 Гватемала
 Швајцарија

 Шпанија
2010–2012

[24]
 Џибути

 Камерун

 Маврициус

Нигерија Нигерија

Сенегал Сенегал
 Бангладеш

Народна Република Кина НР Кина

 Јордан

 Киргистан

 Саудиска Арабија
 Russian Federation

 Унгарија
 Куба

 Мексико

 Уругвај
 Белгија

 Норвешка

 Соединетите Држави
2009–2011

[25]
 Буркина Фасо

 Габон

Гана Гана

 Замбија
Бахреин Бахреин

Јапонија

Пакистан Пакистан

Република Кореја (Јужна)
 Словачка

 Украина
 Аргентина

 Бразил

 Чиле
 Франција

 Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска
2008–2010

[26]
Египет Египет

 Ангола

Мадагаскар Мадагаскар

 ЈАР
Индија Индија

 Индонезија

Катар Катар

Филипини Филипини
 Босна и Херцеговина

 Словенија
 Боливија

 Никарагва
 Холандија

 Италија
2006–2009

[27]
 Џибути

 Камерун

 Маврициус

Нигерија Нигерија

Сенегал Сенегал
 Бангладеш

Народна Република Кина НР Кина

 Јордан

 Малезија

 Саудиска Арабија
 Азербејџан

 Руска Федерација
 Куба

 Мексико

 Уругвај
 Германија

 Канада

 Швајцарија
2006–2008

 Габон

Гана Гана

 Мали

 Замбија
Јапонија

Пакистан Пакистан

 Шри Ланка

Република Кореја (Јужна)
 Романија

 Украина
 Бразил

 Гватемала

 Перу
 Франција

 Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска
2006–2007

 Алжир

Мароко Мароко

 ЈАР

Тунис Тунис
Бахреин Бахреин

Индија Индија

 Индонезија

Филипини Филипини
 Полска

 Чешка
 Аргентина

 Еквадор
 Финска

 Холандија
No. Име Земја Време
14 Елизабет Тичи-Фислбергер  Австрија 1 јануари 2020 година - до денес [28]
13 Коли Сек  Сенегал 1 јануари 2019 година - 31 декември 2019 година
12 Воислав Чук  Словенија 1 јануари 2018 година - 31 декември 2018 година
11 Хоакин Александер Маза Мартели  Ел Салвадор 1 јануари 2017 година - 31 декември 2017 година
10 Чои Кионг-лим  Јужна Кореја 1 јануари 2016 година - 31 декември 2016 година [29]
9 Јоаким Рикер  Германија 1 јануари 2015 година - 31 декември 2015 година
8 Боделеер Ндонг Ела  Габон 1 јануари 2014 година - 31 декември 2014 година
7 Ремигиус Хенцел  Полска 1 јануари 2013 година - 31 декември 2013 година [30]
6 Лора Дупуј Ласер  Уругвај 19 јуни 2011 година - 31 декември 2012 година
5 Сихасак Фангантекоу  Тајланд 19 јуни 2010 година - 18 јуни 2011 година
4 Алекс Ван Мејовен  Белгија 19 јуни 2009 година - 18 јуни 2010 година [31]
3 Мартин Јохогиан Ухомоби Нигерија Нигерија 19 јуни 2008 година - 18 јуни 2009 година
2 Дору Ромулус Костеа  Романија 19 јуни 2007 година - 18 јуни 2008 година
1 Луис Алфонсо де Алба  Мексико 19 јуни 2006 година - 18 јуни 2007 година

Директно одговорни супсидијарни тела[уреди | уреди извор]

Работна група за универзален периодичен преглед[уреди | уреди извор]

Важна компонента на Советот се состои во периодичен преглед на сите 193 земји-членки на ООН, наречен Универзален периодичен преглед (УПР).[32]

Новиот механизам се заснова на извештаи што доаѓаат од различни извори, од кои едниот е придонес од невладини организации (НВО). Состојбата на секоја земја ќе биде испитана за време на три и полчасовна дебата.[33][34]

Првиот циклус на УПР се случи помеѓу 2008 и 2011 година,[35] вториот циклус помеѓу 2012 и 2016 година,[36] и третиот циклус започна во 2017 година и се очекува да биде завршен во 2021 година.[37]

Резолуција на Генералното собрание за формирање на Советот пропишал „Советот да ја разгледа својата работа и функционирање пет години по формирањето“.[38] Главната работа на прегледот беше преземена од страна на Меѓувладина работна група основана од Советот во неговата Резолуција 12/1 од 1 октомври 2009 година.[39] Прегледот бил финализиран во март 2011 година, со усвојување на „Резултат“ на шеснаесеттата седница на Советот, како анекс на Резолуцијата 16/21.[40]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. За воени злосторства, видете „UN Adopts Resolution on Sri Lanka War Crimes Probe“. Посетено на 7 февруари 2020. За интервериции против општи злоупотреби против чевекови права, видете

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Conseil des droits de l'homme“. 9 март 2019.
 2. „About the Human Rights Council“. Office of the High Commissioner for Human Rights. Посетено на 7 февруари 2020.
 3. „OHCHR | HRC Sessions“. www.ohchr.org. Посетено на 7 февруари 2020.
 4. „Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and of association“. Посетено на 7 февруари 2020.
 5. „HRC Freedom of Opinion and Expression Resolution“. Посетено на 7 февруари 2020.
 6. „USCIRF Welcomes Move Away from 'Defamation of Religions' concept“. Архивирано од изворникот на 2013-10-15. Посетено на 7 февруари 2020.
 7. UNOG. „Human Rights Council Establishes Working Group On Discrimination Against Women In Law And Practise“. Архивирано од изворникот на 15 октомври 2013. Посетено на 7 февруари 2020.
 8. „Council establishes mandate on Côte d'Ivoire, adopts protocol to child rights treaty, requests study on discrimination and sexual orientation“. 17 јуни 2011. Архивирано од изворникот на 24 јуни 2011. Посетено на 7 февруари 2020. и „UN publishes first global report and recommendations to tackle gay rights abuses“.
 9. „UN creates new human rights body“. BBC. 15 март 2006.
 10. „OHCHR | HRC Membership of the Human Rights Council“. www.ohchr.org. Посетено на 7 февруари 2020.
 11. „UN General Assembly Resolution 60/251.8“ (PDF). Посетено на 7 февруари 2020.
 12. „United Nations Human Rights Council, Sessions“. Посетено на 7 февруари 2020.
 13. OHCHR Staff (26 февруари 2019). „Membership of the Human Rights Council“. United Nations Human Rights Council. Обединети нации. Посетено на 7 февруари 2020.
 14. „Election of the Human Rights Council (17 October 2019)“. United Nations General Assembly. Обединети нации. 17 октомври 2019.
 15. „Election of the Human Rights Council (12 October 2018)“. United Nations General Assembly. United Nations. 12 октомври 2018. Посетено на 7 февруари 2020.
 16. „Election of the Human Rights Council (16 October 2017)“. United Nations General Assembly. United Nations. 16 октомври 2017. Посетено на 7 февруари 2020.
 17. „Election of the Human Rights Council (28 October 2016)“. United Nations General Assembly. United Nations. 28 октомври 2016. Посетено на 7 февруари 2020.
 18. „Election of the Human Rights Council (28 October 2015)“. United Nations General Assembly. United Nations. 28 октомври 2015. Посетено на 7 февруари 2020.
 19. „Election of the Human Rights Council (21 October 2014)“. United Nations General Assembly. United Nations. 21 октомври 2014. Посетено на 7 февруари 2020.
 20. „Election of the Human Rights Council (12 November 2013)“. United Nations General Assembly. Обединети нации. 12 ноември 2013. Посетено на 7 февруари 2020.
 21. „Election of the Human Rights Council (12 November 2012)“. United Nations General Assembly. United Nations. 12 ноември 2012. Посетено на 7 февруари 2020.
 22. „Election of the Human Rights Council (20 May 2011)“. United Nations General Assembly. United Nations. 20 May 2011. Посетено на 27 February 2019.
 23. „Election of the Human Rights Council (13 May 2010)“. United Nations General Assembly. United Nations. 13 May 2010. Архивирано од изворникот на 26 јули 2010. Посетено на 7 февруари 2020.
 24. „Election of the Human Rights Council (12 May 2009)“. United Nations General Assembly. United Nations. 12 мај 2009. Посетено на 7 февруари 2020.
 25. „Election of the Human Rights Council (21 May 2008)“. United Nations General Assembly. United Nations. 21 May 2008. Архивирано од изворникот на 14 ноември 2008. Посетено на 7 февруари 2020.
 26. „Election of the Human Rights Council (17 May 2007)“. United Nations General Assembly. United Nations. 17 May 2007. Архивирано од изворникот на 10 јануари 2019. Посетено на 7 февруари 2020.
 27. „General Assembly Elects 47 Members of New Human Rights Council; Marks 'New Beginning' for Human Rights Promotion, Protection“. United Nations General Assembly. United Nations. 12 октомври 2018. Посетено на 7 февруари 2020.
 28. „President of the 14th Cycle“. Посетено на 7 февруари 2020.
 29. The Human Rights Council elects Ambassador Ambassador Choi Kyong-lim of the Republic of Korea as its new President. Retrieved 7 февруари 2020.
 30. Section, United Nations News Service (10 декември 2012). „UN News - UN Human Rights Council: new President will help promote human rights equitably“. UN News Service Section.
 31. „Human Rights Council – Membership of the Human Rights Council“. .ohchr.org. Архивирано од изворникот на 18 февруари 2011. Посетено на 7 февруари 2020.
 32. „The Universal Periodic Review Mechanism“. Human Rights Watch. 27 juni 2006. Посетено на 7 февруари 2020. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 33. Main points: What is the UPR Архивирано на 24 ноември 2020 г., посетено на 31 January 2016
 34. More details on: Information note for NGOs regarding the Universal Periodic Review mechanism (as of second cycle) Архивирано на 24 ноември 2020 г. , посетено на 31 јануари 2016
 35. For complete calendar, see: Human Rights Council Universal Periodic Review
 36. For complete calendar, see: Human Rights Council 2nd Universal Periodic Review
 37. For complete calendar, see: Human Rights Council 3rd Universal Periodic Review
 38. Paragraph 16 of General Assembly Resolution 60/251 of 15 March 2006
 39. See: Resolution 12/1 of 1 October 2009, included in UN document A/65/53, containing the Report of the Human Rights Council on its Twelfth Session (14 September - 2 October 2009)
 40. „Resolution 16/21“ (PDF). upr-info.org. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-09-30. Посетено на 2020-02-07.