Бернхард Риман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бернхард Риман
Georg Friedrich Bernhard Riemann.jpeg
Риман во 1863 година
Роден Георг Фридрих Бернхард Риман
17 септември 1826
Брезеленц, Кралство Хановер (денес Германија)
Починал 20 јули 1866(1866-07-20) (воз. 39 г.)
Селаска, Кралство Италија
Живеалиште Кралство Хановер
Националност Германец
Полиња
Установи Гетингенски универзитет
Образование
Теза „Grundlagen für eine allgemeine Theorie der Funktionen einer veränderlichen complexen Größe“ (1851)
Докторски ментор Карл Фридрих Гаус
Други ментори
Значајни студенти Густав Рох
Едвард Зелинг
Потпис

Георг Фридрих Бернхард Риман е германски математичар кој има голем придонес кон математичката анализа, теоријата на броеви и диференцијалната геометрија. Во областа на реалната анализа, Риман е најпознат поради воведувањето на интегралот, Риманов интеграл и Фуријеровиот ред.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]