Прејди на содржината

Ара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ара

Ара (макао) е вид на голем и шарен папагал од Америка. Тие се најголемите птици во семејството на папагалите во однос на висината и распонот на крилјата, иако е посилна. Постојат 19 видови на ара папагали, вклучувајќи ги изумрените видови.[1]

Нивното природно живеалиште се шумите, особено дождовните шуми во Мексико и Централна и Јужна Америка. Тие се движат во бучни стада , освен за време на парењето. Храната е пржени, семиња и бразилски ореви.

Најголемата е црвено-сината (црвена) ара. Овој папагал е долг 90 сантиметри. Светлоцрвена е бојата од абдоминалната страна. Има светлосини крилја и грб и црвена опашка .

Исто така е позната сино-жолта ара. Таа има сина глава и грб, и има жолт дел на долниот дел од телото.

Тиа можат да бидат домашни миленици. За жал, нивните брилијантни пердуви и општествениот начин на живот ги прават лесен плен на ловците, така што неколку видови на ара изумираат во регионот на Карибите.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Zoological Nomenclature Resource: Psittaciformes (Version 9.004)“. www.zoonomen.net. 2008-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]